Pomimo optymistycznych danych o rosnących zapasach amerykańskiej ropy, podwyżek ciąg dalszy. Jeszcze na początku tygodnia baryłka ropy na światowych giełdach kosztowała około 74 dolarów. Dzisiaj trzeba za nią zapłacić prawie 78 dolarów.
Powodów takiej sytuacji analitycy upatrują zarówno w większych inwestycjach giełdowych, a także prognozach Międzynarodowej Agencji Energii, która ogłosiła, że tegoroczny popyt na ropę będzie większy niż zakładano. Wszystko to sprawia, że w ślad za notowaniami ropy podążają stawki paliw gotowych w całej Europie Zachodniej.
Także i w Polsce rynek nie pozostawia złudzeń, że mogłoby być taniej. Krajowe koncerny nie czekały długo i podniosły hurtowe cenniki. I to sporo, bo o 70 – 80 złotych za tysiąc litrów. Wszystko zależy teraz od tego jak bardzo wzrosną stawki za ropę i czy polska waluta nadal będzie traciła do dolara. Tylko umocnienie się złotówki mogłoby uchronić kierowców przed kolejnymi podwyżkami. Na razie niekorzystne zmiany szybko przełożyły się na ceny detaliczne i w najbliższym czasie na tańsze tankowanie nie ma co liczyć.
W tym tygodniu popularna 95-tka zdrożała średnio o 3 grosze za litr. O 4 grosze droższy jest olej napędowy i autogaz, a największą, bo 7 groszową zwyżkę zanotowała benzyna 98. Średnie detaliczne ceny paliw.
Najdroższą benzynę w kraju – po 4 złote 81 groszy tankują kierowcy na Opolszczyźnie, najwyższe stawki diesla znaleźć można na stacjach w Gorzowie Wielkopolskim, a wyjątkowo drogi autogaz jest w województwie zachodniopomorskim.
STACJE BENZYNOWE zł/l
detaliczne ceny paliw
Pb 95
woj. opolskie 4,81
woj. wielkopolskie 4,52
ON
woj. lubuskie 4,51
woj. śląskie 4,28
LPG
woj. zachodniopomorskie 2,30
woj. małopolskie 2,05