Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła spory skok cen ropy na światowych rynkach. Prawie 88 dolarów za baryłkę. W tym tygodniu jest nieco taniej, ale tendencja wzrostowa cały czas się utrzymuje. Bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze w kwietniu cena pokona psychologiczną granicę 90 dolarów – prognozują analitycy.
Drożejąca ropa oraz raport o mniejszych zapasach na amerykańskim rynku i większym popycie na paliwa, sprawiły, że koncerny podniosły hurtowe stawki. A gdy zrobiło się drożej na świecie, polscy producenci i hurtownicy nie czekali długo i już w sobotę zmienili cenniki na wyższe. Droższy hurt, oznacza jedno – droższy detal.
Powoli, ale jednak zaczynają sprawdzać się czarne scenariusze o drogim tankowaniu. W Polsce są już stacje na których, benzyna 95-tka kosztuje ponad 5 złotych za litr.
To wyjątki, ale powodów do obniżek nie widać, można się więc spodziewać, że w najbliższych tygodniach takie stawki będziemy spotykać coraz częściej. A oto jak dzisiaj kształtują się cenniki na krajowych stacjach paliw.
Ceny benzyny bezołowiowej Pb 95
stacje paliw zł/l
max. 4,71
min. 4,49
średnia 4,58
Poza niechlubnymi wyjątkami, najwięcej za benzynę bezołowiową, bo 4 złote 71 groszy za litr, płacą kierowcy na Opolszczyźnie. O ponad 20 groszy taniej jest na Dolnym Śląsku i Rzeszowszczyźnie. Także na Podkarpaciu najtańszy jest olej napędowy.
Ceny oleju napędowego
stacje paliw zł/l
max. 4,32
min. 4,07
średnia 4,22
Litr kosztuje tam 4 złote 7 groszy. Najdroższy diesel tankują kierowcy w województwie warmińsko-mazurskim.
Ceny autogazu
stacje paliw zł/l
max. 2,28
min. 2,05
średnia 2,18
Blisko 2 złote 30 groszy kosztuje litr autogazu w województwie opolskim – to najwyższa stawka w całej Polsce. O ponad 20 groszy mniej płacą właściciele aut na Podlasiu.