Sezon nawozowy już się rozpoczął. Prawie całkowity brak zimy i wiosenna pogoda wpłynęły na nieco wcześniejsze zakupy tych środków produkcji niż zwykle. Podwyżki nawozów azotowych ciągną się od ubiegłego roku, wraz ze wzrostem cen gazu. Teraz ceny są wysokie, a spodziewana jest jeszcze przynajmniej jedna podwyżka- ocenia Jacek Pieczykolan z Zakładów Azotowych w Kędzierzyniu Koźlu.
Na razie podaż jest wystarczająca, ale może się zdarzyć, że gdy wiosenny szał zakupów rozkręci się na dobre, to zamówienia nie znajdą pokrycia w surowcu, tym bardziej, że z badań marketingowych wynika, że co roku zużycie tych nawozów rośnie. Teraz rocznie sprzedaje się około 3 mln 300 tysięcy ton tych produktów. Drugą ważną grupą są nawozy fosforowe, których ceny nie zmieniają się tak gwałtownie, bo importowane składniki do ich produkcji nie zdrożały.
1. Nawozy fosforowe zł/t
polifoska 6 i 8 1040-1100
polifoska max 930
superfosfat potrójny 720-940
fosforan 46% 1050-1130
Ceny nawozów fosforowych są bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach, w zależności od zakładów, które je produkują i zawarości fosforu. Za popularną polifoskę 6 lub 8 trzeba zapłacić ponad 1000 złotych.
Większość zakładów nie sprzedaje nawozów bezpośrednio rolnikom. Ponad 90 % obrotów dokonuje się za pomocą sieci dealerów w całym kraju. Ceny uzależnione są od ilości zamówienia, terminu dostawy oraz transportu.