Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował, że na rynkach światowych utrzymują się wzrostowe tendencje cen skupu. Według danych LTO Nederland, średnia cena oferowana przez wybrane mleczarnie w Europie, USA oraz Oceanii we wrześniu br. sięgnęła 39,65 euro/100 kg (około 163 zł/hl) i była o prawie 18 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największe podwyżki, przekraczające 30% w relacji rocznej, odnotowano w Belgii i w Niemczech.
Jeszcze większe zmiany obserwuje się w Chinach, gdzie od lipca br. do końca października cena surowego mleka wzrosła o 11% do 3,88 CNY/kg (około 46 euro/100 kg), tj. jednego z najwyższych poziomów na świecie. Biorąc pod uwagę ograniczoną podaż mleka i zbliżającą się zimę, można spodziewać się dalszych przyrostów ceny.
Wysokie ceny mleka w Chinach to efekt spadku produkcji w 2013 r., ale też długookresowych zmian strukturalnych. W ostatnich latach, szczególnie po 2008 r., mleczarstwo w Państwie Środka przechodzi dynamiczną przemianę. Gospodarstwa małe, które nie są w stanie spełnić wymogów jakościowych, powoli „wypadają" z rynku, rozwijają się natomiast gospodarstwa duże (posiadające od 500 do 1000 krów). Proces zaprzestawania produkcji jest jednak szybszy, niż powstawania nowych gospodarstw (mimo dotacji państwowych), co powoduje, że narasta dystans miedzy zapotrzebowaniem na surowiec ze strony przemysłu a możliwościami produkcyjnymi rolnictwa.