FAMMU/FAPA podała, że ceny masła na głównych rynkach UE od czasu ostatnich zwyżek, jakie miały miejsce na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku wykazują niewielkie wahania. Zdarzenia z tego okresu doprowadziły jednak do tego, że utrzymują się one na znacznie wyższym poziomie niż przed rokiem.
Obecnie w Europie obserwowane są sprzyjające produkcji mleka warunki pogodowe, które odzwierciedla stabilizacja cen masła i innych przetworów mlecznych w UE. W dniu 4 sierpnia 2013 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 4,02 EUR/kg i była zaledwie o 0,25% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 45,19% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku).
Na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia w okresie tym ceny masła ustabilizowały się na nieco wyższym poziomie. W przypadku naszego zachodniego sąsiada w całym lipcu i na początku sierpnia ceny te utrzymywały się sztywno na poziomie 4,2 EUR/kg. Natomiast w Holandii odnotowano niespełna 1% spadek do 4,16 EUR/kg. W obu przypadkach ceny te są obecnie o ok. 50% wyższe niż w analogicznym okresie 2012 roku. Na początku sierpnia nieco większą dynamiką charakteryzowały się ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego.
Na początku ósmego miesiąca bieżącego roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,77 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej o 53% i o 6,2 niższe od średniej dla całej UE. Z tego względu polskie masło staje się coraz bardziej konkurencyjne we Wspólnocie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej tym tłuszczem.
Względem ubiegłego miesiąca, jest to zwyżka o 1,34% (w ujęciu PLN odnotowano 1,56% wzrostu do 16,30 PLN/kg). Zniżki jakie notowane były w ostatnich tygodniach w przypadku cen masła w USA, doprowadziły do tego, że obecnie cena tony masła z Unii jest przeciętnie o ok. 1606 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty. Na wysokim poziomie stabilizują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Wciąż jednak cena tony masła z UE je przewyższa (o 849,8 EUR na początku sierpnia).
Według danych KE, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 roku produkcja masła w UE była o 2,6% mniejsza niż w analogicznym okresie 2012 roku. Jednak pomimo obserwowanych wyższych cen niż światowe, w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku poza granice UE wyeksportowano o 12,7% więcej masła niż w analogicznym okresie 2012 roku. Po pięciu miesiącach zwyżka w skali roku wynosiła już tylko 4,4%.
6799396
1