Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny masła na głównych rynkach UE wciąż stabilne

4 września 2013
FAMMU/FAPA podała, że ceny masła na głównych rynkach UE od czasu ostatnich zwyżek, jakie miały miejsce na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku wykazują niewielkie wahania. Zdarzenia z tego okresu doprowadziły jednak do tego, że utrzymują się one na znacznie wyższym poziomie niż przed rokiem.

Obecnie w Europie obserwowane są sprzyjające produkcji mleka warunki pogodowe, które odzwierciedla stabilizacja cen masła i innych przetworów mlecznych w UE. W dniu 4 sierpnia 2013 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 4,02 EUR/kg i była zaledwie o 0,25% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 45,19% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku).
Na rynku głównych unijnych producentów, jakimi są Niemcy i Holandia w okresie tym ceny masła ustabilizowały się na nieco wyższym poziomie. W przypadku naszego zachodniego sąsiada w całym lipcu i na początku sierpnia ceny te utrzymywały się sztywno na poziomie 4,2 EUR/kg. Natomiast w Holandii odnotowano niespełna 1% spadek do 4,16 EUR/kg. W obu przypadkach ceny te są obecnie o ok. 50% wyższe niż w analogicznym okresie 2012 roku. Na początku sierpnia nieco większą dynamiką charakteryzowały się ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego.
Na początku ósmego miesiąca bieżącego roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,77 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej o 53% i o 6,2 niższe od średniej dla całej UE. Z tego względu polskie masło staje się coraz bardziej konkurencyjne we Wspólnocie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej tym tłuszczem.
Względem ubiegłego miesiąca, jest to zwyżka o 1,34% (w ujęciu PLN odnotowano 1,56% wzrostu do 16,30 PLN/kg). Zniżki jakie notowane były w ostatnich tygodniach w przypadku cen masła w USA, doprowadziły do tego, że obecnie cena tony masła z Unii jest przeciętnie o ok. 1606 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty. Na wysokim poziomie stabilizują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Wciąż jednak cena tony masła z UE je przewyższa (o 849,8 EUR na początku sierpnia).
Według danych KE, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 roku produkcja masła w UE była o 2,6% mniejsza niż w analogicznym okresie 2012 roku. Jednak pomimo obserwowanych wyższych cen niż światowe, w ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku poza granice UE wyeksportowano o 12,7% więcej masła niż w analogicznym okresie 2012 roku. Po pięciu miesiącach zwyżka w skali roku wynosiła już tylko 4,4%.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę