Sytuacja drobiarzy staje się coraz gorsza. Drożeją pasze, a czym niższe temperatury, tym więcej trzeba wydać na ogrzewanie kurników. Zakłady, którym zależy na stałych dostawcach, próbują utrzymać ceny skupu brojlerów na poziomie 2 złotych 40 groszy za kilogram, ale w małych prywatnych ubojniach, zdarza się, że stawki spadają do 2 złotych 10 groszy.
Zadaniem ekspertów powodem załamania cen jest nadprodukcja, import, wciąż zamknięta granica ze wschodem i wysoki kurs euro. Do tego kraje zachodnie – nasi główni odbiorcy obniżają ceny. Bo Unia mrożonego drobiu chociażby z Brazylii ma w bród. Dlatego od nas kupują już tylko świeże mięso.
Produkcja mięsa drobiowego
I –IX 2006
821 tysięcy ton +12%
1. brojlery zł/kg
ceny skupu netto
kontraktacja 2,40 – 2,50
stali dostawcy 2,30 – 2,40
wolny rynek 2,10 – 2,30
Już od września na wolnym rynku ceny skupu brojlerów są niższe niż tam gdzie zawierano umowy kontraktacyjne. Teraz różnice te sięgają nawet kilkunastu procent. Ale i prywatne ubojnie, które stawiają na stałych dostawców próbują dorównać ceną dużym zakładom.
indyki zł/kg
ceny skupu netto
indory 4,22 – 4,35
indyczki 3,99 – 4,10
Na rynku indyków sytuacje ratuje wciąż duży eksport elementów do krajów unii. Ale i tu widać obniżki, choć znacznie mniejsze niż w przypadku brojlerów.