Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Cenowa zmowa piekarzy? 

26 maja 2003

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbada, czy producenci mąki i piekarze stosują zmowę cenową, podwyższając ceny swoich produktów – poinformowała w piątek, 23 maja rzeczniczka Urzędu Alina Urban. Wniosek o przeprowadzenie kontroli złożył do Urzędu minister rolnictwa Adam Tański.

Badamy, czy nie ma tu ewentualnej zmowy cenowej oraz czy podwyżki cen pieczywa są uzasadnione, czy też wynikają ze zwiększenia kosztów produkcji – oświadczyła Urban. Dodała, że kontrola potrwa kilka tygodni.

Lokalna prasa doniosła, że właściciele największych piekarni w Olsztynie ustalili na nieformalnym spotkaniu, iż pod koniec tego tygodnia za bochenek chleba w wielu piekarniach trzeba będzie zapłacić 1 zł 30 gr. Piekarze tłumaczą, że to zapewni im opłacalność produkcji. Jeszcze w zeszłym tygodniu cena bochenka chleba wynosiła około 1 zł.

Wiceminister rolnictwa Wojciech Olejniczak powiedział w piątek, że do wzrostu cen mąki i pieczywa w niektórych regionach Polski doprowadziła "spekulacja na rynku zboża".

Dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk poinformowała w czwartek, że sygnały o wzroście cen mąki i pieczywa płyną przede wszystkim z Wielkopolski i z Olsztyna.

Olejniczak stwierdził, że – każdy chce wykorzystać tę sytuację, dlatego piekarze i młynarze podwyższają ceny swoich produktów. Według niego, działania "spekulacyjne" są wynikiem błędnego systemu interwencji na rynku zbóż. – Na szczęście ten system funkcjonuje ostatni rok, bo zmieni się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy wyciągnąć konsekwencji w stosunku do osób, które nadzorowały ten system.

Według obowiązujących przepisów, Agencja Rynku Rolnego co roku prowadzi skup zbóż i przechowuje je w elewatorach zarządzanych przez prywatne podmioty. W razie wystąpienia zapotrzebowania rynku na zboże Agencja decyduje o sprzedaży tego zboża, by nie doprowadzić do wzrostu cen produktów zbożowych. Kontrole przeprowadzone przez ARR wykazały brak łącznie ok. 15 tys. ton agencyjnego ziarna w magazynach zbożowych m.in. w poznańskim, lubelskim i szczecińskim.

Według Olejniczaka, te informacje przyczyniły się do wzrostu cen mąki i pieczywa.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę