Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cenna inicjatywa EFRWP

3 grudnia 2015
Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, obchodzony corocznie 2 kwietnia, ma służyć podniesieniu świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Liczba osób dotkniętych autyzmem wciąż wzrasta. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej realizuje działania na rzecz osób autystycznych z terenów wiejskich.

Jedną z takich inicjatyw jest Program Pomocy Osobom z Terenów Wiejskich Dotkniętych Autyzmem oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm” realizowany od połowy 2012 roku przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska. Istotą programu jest dotarcie do osób autystycznych z terenów wiejskich, a zatem miejsc, w których czasem trudno o dostęp do fachowej pomocy. Działania Fundacji i SPOA skupiają się na rozpoznaniu potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych osób autystycznych oraz zapewnieniu im opieki oraz rehabilitacji jak najbliżej miejsca zamieszkania.  

Ważnym elementem programu „Zrozumieć Autyzm” są również bezpłatne szkolenia dla osób i środowisk zaangażowanych w pracę z osobami dotkniętymi autyzmem. Uczestnicy poznają zasady terapii osób autystycznych, sposoby reagowania na dane zachowania, metody nauczania i motywowania osób dotkniętych autyzmem, a także integrowania ich z rówieśnikami.

– Niewątpliwym sukcesem tego programu jest fakt, że pomimo niespełna 9 miesięcy realizacji udało się przeszkolić blisko 200 nowych terapeutów. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dotarcia do osób autystycznych na terenach wiejskich i poznania ich potrzeb terapeutycznych, diagnostycznych i innych.Cieszy zwłaszcza powstanie trzech punktów konsultacyjno-diagnostycznych: w Kobysewie, Malborku i Gdańsku, których działalność skupia się w dużej mierze na konsultacjach i wydawaniu opinii diagnostycznych. Dzięki temu rodzice mogą liczyć na fachową pomoc bliżej miejsca zamieszkania   – mówi Krzysztof Lipiński, zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku będą także, w kolejnych latach, szukać rozwiązań na rzecz aktywizacji zawodowej osób dotkniętych autyzmem oraz tworzyć ośrodki pobytu stałego. Istotnym elementem inicjatywy jest również propagowanie idei wolontariatu oraz chęć włączenia w opiekę i rehabilitację jak największej liczby wolontariuszy.

Województwo pomorskie jest pierwszym województwem, w którym zapoczątkowano realizację programu. Patronat nad inicjatywą objął Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Docelowo program będzie realizowany również w województwie  kujawsko-pomorskim. Realizacja programu, planowana początkowo na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, została natomiast czasowo zawieszona.  





POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę