Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, obchodzony corocznie 2 kwietnia, ma służyć podniesieniu świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Liczba osób dotkniętych autyzmem wciąż wzrasta. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej realizuje działania na rzecz osób autystycznych z terenów wiejskich.
Jedną z takich inicjatyw jest Program Pomocy Osobom z Terenów Wiejskich Dotkniętych Autyzmem oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm” realizowany od połowy 2012 roku przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska. Istotą programu jest dotarcie do osób autystycznych z terenów wiejskich, a zatem miejsc, w których czasem trudno o dostęp do fachowej pomocy. Działania Fundacji i SPOA skupiają się na rozpoznaniu potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych osób autystycznych oraz zapewnieniu im opieki oraz rehabilitacji jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Ważnym elementem programu „Zrozumieć Autyzm” są również bezpłatne szkolenia dla osób i środowisk zaangażowanych w pracę z osobami dotkniętymi autyzmem. Uczestnicy poznają zasady terapii osób autystycznych, sposoby reagowania na dane zachowania, metody nauczania i motywowania osób dotkniętych autyzmem, a także integrowania ich z rówieśnikami.
– Niewątpliwym sukcesem tego programu jest fakt, że pomimo niespełna 9 miesięcy realizacji udało się przeszkolić blisko 200 nowych terapeutów. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dotarcia do osób autystycznych na terenach wiejskich i poznania ich potrzeb terapeutycznych, diagnostycznych i innych.Cieszy zwłaszcza powstanie trzech punktów konsultacyjno-diagnostycznych: w Kobysewie, Malborku i Gdańsku, których działalność skupia się w dużej mierze na konsultacjach i wydawaniu opinii diagnostycznych. Dzięki temu rodzice mogą liczyć na fachową pomoc bliżej miejsca zamieszkania – mówi Krzysztof Lipiński, zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku będą także, w kolejnych latach, szukać rozwiązań na rzecz aktywizacji zawodowej osób dotkniętych autyzmem oraz tworzyć ośrodki pobytu stałego. Istotnym elementem inicjatywy jest również propagowanie idei wolontariatu oraz chęć włączenia w opiekę i rehabilitację jak największej liczby wolontariuszy.
Województwo pomorskie jest pierwszym województwem, w którym zapoczątkowano realizację programu. Patronat nad inicjatywą objął Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Docelowo program będzie realizowany również w województwie kujawsko-pomorskim. Realizacja programu, planowana początkowo na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, została natomiast czasowo zawieszona.
8864211
1