Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cena jak za zboże? Tylko zimą MINISTER DO ROLNIKÓW: WSTRZYMAJCIE SIĘ ZE SPRZEDAŻĄ

12 sierpnia 2009
- Ceny zboża w końcówce roku będą rosnąć, a na przełomie grudnia i stycznia powinny być wyższe o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent w porównaniu z obecnymi - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Dlatego radzi rolnikom, aby wstrzymali się z jego sprzedażą, by zapewnić sobie lepsze dochody
- Chcę zaapelować do rolników, że tam, gdzie nie muszą sprzedać, niech ze sprzedażą się wstrzymają. Jeśli to pszenica dobrej jakości, to nie ma co sprzedawać jej teraz poniżej ceny interwencyjnej, czyli 103 euro za tonę - apelował do rolników Sawicki. Powołując się na szacunki dotyczące wzrostu cen, które podają m.in. producenci zbóż i analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej, Sawicki radził: - Zboże warto zatrzymać.

Państwo zapłaci i zadba
Ceny zbóż w lipcu spadły w Polsce, UE i na świecie o 40 proc. w stosunku do tego samego okresu 2008 roku. Po rozpoczęciu żniw ceny w skupie spadły o kolejne prawie 10 proc. za pszenicę konsumpcyjną, 16 proc. pszenicę paszową, ponad 14 proc. za żyto i 13 proc. za jęczmień.

Sawicki zaapelował też, aby firmy skupujące zboże opanowały swoją chęć zysku i nie stosowały wobec rolników niskich cen, związanych ze żniwami. Podkreślił, że państwowy Elewarr, który obecnie skupuje zboża po cenie rynkowej, ma ofertę składowania zboża i sprzedaży zaliczkowej. Tam, gdzie rolnicy mają dostęp do magazynów Elewarru, tam - zdaniem Sawickiego - powinni z tej oferty skorzystać, bo zboże będą sprzedawali, czy rozliczali w momencie, gdy uznają, że cena jest już korzystna. Obecnie w zależności od regionu Elewarr płaci od 435 do 530 zł za tonę pszenicy konsumpcyjnej.
Na pomoc do Unii
By doprowadzić do wzrostu cen, resort zwrócił się do Komisji Europejskiej o uruchomienie regionalnych przetargów na eksport z Polski i innych krajów naszego regionu 0,5 mln ton zbóż - podał minister. Polska chce też pozwolenia na wcześniejsze uruchomienie - we wrześniu, a nie w listopadzie - interwencyjnego skupu zbóż. Nasz kraj wnosi też - podał Sawicki - o wstrzymanie przetargów na import zboża do UE przynajmniej do momentu uruchomienia skupu interwencyjnego.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę