aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Cena butelki w handlu

12 maja 2009
Największa polska winnica Jaworek w pod wrocławskiej Miękini jest w przededniu handlowego debiutu. Lada chwila polskie wino po raz pierwszy oficjalnie będzie mogło pojawić się w sprzedaży. Rozlane jest do butelek, ma już etykiety, a także co najważniejsze, znaki akcyzy. Cena butelki w handlu wyniesie około 30-40 złotych.

Od 6 lat winiarze z Miękini przygotowywali się do tego dnia. Cel został jasno określony - pierwsza od średniowiecza sprzedaż dolnośląskiego wina. Finisz okazał się trudny.

Grzegorz Nowakowski, winnica jaworek w Miękini: kolejne tony papieru do wyprodukowania, dopuszczeń, odbiorów, nowych sprawozdań. Brniemy przez to wszystko, brniemy. Dla nas jest to nowe ale jest to też nowa rzecz dla urzędników.

Wina czekają jeszcze na dopuszczenie do sprzedaży przez inspekcję jakości handlowej. Takie procedury: celne i sanitarne musi przejść każda winnica.

Grzegorz Nowakowski, winnica jaworek w Miękini: dla mojej winniczki jest to nie do przejścia. Zresztą mam mnóstwo przykładów, gdzie mali winiarze zrezygnowali na różnych etapach. Wielu odpadło. Zwłaszcza starszych osób. Na pierwszym etapie, gdzie trzeba było przygotować raporty do ARR i stwierdzili, że to jest za dużo pracy.

Trunki z mini - winnic, a takich jest około 30 na Dolnym Śląsku, można próbować, niestety, tylko na miejscu. Nawet limitowana seria pierwszych 10 tys. butelek białego wina z Miękini nie trafi do sklepów. Polskiego wina jest jeszcze za mało.

Sabibna Połońska, winnica jaworek w Miękini: wersja limitowana. Właśnie nie ma dużej ilości, stąd na pewno nie pojawią się w sieciach handlowych, w sklepach. Po prostu nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na tak dużą sprzedaż.

W Miękini na 24 hektarach posadzono 40 starannie wyselekcjonowanych szlachetnych odmian winorośli.


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę