Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cel: mniej rolników

14 września 2006

Za ponad 13 miliardów euro polska wieś ma w ciągu najbliższych lat zmienić swoje oblicze. Bruksela zachęca rolników do inwestowania w ochronę środowiska i do porzucenia tradycyjnej działalności

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj podział unijnych funduszy na rozwój obszarów wiejskich. Wszystkie państwa UE mają dostać na ten cel 77,7 mld euro, z czego najwięcej - 13 mld 230 mln euro - przypadnie Polsce.

Fundusze na rozwój obszarów wiejskich mogą być wykorzystywane do zwiększania konkurencyjności sektorów rolno-spożywczego i leśnego, a także jako podstawowy środek przy wspieraniu projektów ochrony środowiska na wsi. - Pieniądze te można przeznaczyć także na tworzenie nowych miejsc pracy i zakładanie przedsiębiorstw na obszarach wiejskich - podkreśliła Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa.

O konkretnych inwestycjach decydują państwa członkowskie. Ale projekty muszą być zatwierdzone przez Komisję Europejską, która stworzyła system podziału pieniędzy. I tak przynajmniej 10 procent środków (1,3 mld euro) ma być przeznaczone na poprawę konkurencyjności w rolnictwie i leśnictwie. Unijne fundusze pokrywają do 75 proc. wartości projektu.

Kolejne 25 procent środków Polska będzie musiała przeznaczyć na ochronę środowiska. Tutaj unijne współfinansowanie sięgnie 80 proc. wartości projektu. Przynajmniej 10 procent musi sfinansować tworzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, promowanie turystyki czy programy aktywizacji zawodowej kobiet.

Polska jest największym z nowych, biedniejszych państw UE, dlatego okupujemy pierwsze miejsca na listach biorców unijnej pomocy. Najwięcej dostaniemy na rozwój wsi, stoimy też na czele kolejki do funduszy strukturalnych, które mają finansować inwestycje w regionach. Na ten cel Polska będzie mogła przez kolejne siedem lat wydać 59 mld euro, prawie jedną piątą całkowitej wartości unijnej pomocy regionalnej.

Od stycznia 2007 roku członkami UE staną się Bułgaria i Rumunia. Ich akcesja nie zmniejszy jednak puli pomocy dla Polski. Dla obu nowych członków w budżecie unijnym stworzona została rezerwa finansowa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę