,,Puls Biznesu'' podał, że rosyjski miliarder Roustam Tariko, twórca grupy Russian Standard, napotyka na wewnętrzną opozycję w CEDC, którego uratował przed upadłością. Przyczyna sporów to kosztowna majowa transakcja przejęcia za 250 mln USD od właściciela - Roust Trading Limited - jego rosyjskiej spółki dystrybucyjnej Roust. Ma ona obciążać wyniki mocno zadłużonego CEDC i sprawiać, że kasa spółki zaczyna świecić pustkami.
CEDC podpisało umowę kupna rosyjskiej spółki od właściciela, mimo że jest nadal bardzo mocno zadłużone. Gdy w ubiegłym roku znikało z warszawskiej i nowojorskiej giełdy, przyjęty plan restrukturyzacji przewidywał wykupienie za gotówkę obligacji wartych ponad 200 mln USD i zrolowanie dwóch innych serii z terminem wykupu w 2016 r. (jednej o wartości 339,2 mln EUR, drugiej - 286,9 mln USD). Dziś największą część długu spółki stanowią dwie serie obligacji zapadających w 2018 r.
Jak informuje Puls Biznesu dd pierwszej, wartej ponad 460 mln USD, co pół roku CEDC musi wypłacać w gotówce odsetki, sięgające niemal 20 mln USD. Druga, zamienna na akcje, jest warta ponad 200 mln USD. Spółka musi dodatkowo znaleźć pieniądze na zapłacenie rosyjskiemu właścicielowi za kupionego od niego dystrybutora. Co prawda większość z 250 mln USD, na które wyceniono transakcję, stanowią potrącenia wierzytelności, ale część gotówkowa sięga 70 mln USD. Ostatnie dokumenty CEDC mówią, że co najmniej 9,5 mln USD w gotówce ma zostać zapłacone do końca grudnia. Jednak na koniec pierwszego półrocza na kontach CEDC było zaledwie 23,4 mln USD, wobec prawie 70 mln USD rok wcześniej. Krzysztof Kouyoumdjian, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w CEDC, zapewnia, że transakcja przejęcia Roust nie ma wpływu na zobowiązania CEDC. Dodał on, że CEDC niedawno zapłaciło w terminie stosowne odsetki, a obligacje spółki utrzymują dobry kurs, w przeciwieństwie do niskich notowań z lat poprzednich.
CEDC, powiększone o rosyjskie aktywa, pokazało w pierwszym półroczu 390 mln USD przychodów ze sprzedaży przy 30 mln USD zysku operacyjnego i 48,1 mln USD straty na poziomie netto. Polska odpowiada za 33,9 proc. sprzedaży grupy (po włączeniu wyników przejętego Roustu) i udział ten stale powiększa. Krzysztof Kouyoumdjian zapewnia, że Roust to biznes odnoszący duże sukcesy w Rosji, z bardzo dobrą ofertą produktów, w tym również marek premium, co wraz z upływem czasu pozytywnie wpłynie na przychody, cash flow i zyski CEDC.
Zdaniem Pulsi Biznesu przejęcie spółki Roust przez CEDC może mieć inną przyczynę, niezwiązaną wprost z rynkiem dystrybucji alkoholi, lecz wynikającą z problemów innych spółek Roustama Tariko. Chodzi o Russian Standard Bank (RSB), finansowy filar imperium rosyjskiego miliardera. Ostatnio bank, jak niemal cały rosyjski system finansowy, zaczął mieć problemy. RSB, koncentrujący się na obsłudze klientów detalicznych, po pierwszym półroczu 2014 miał 130 mln USD straty. W połowie października agencja Moody's obniżyła perspektywę jego ratingu ze stabilnej na negatywną. Powód - spadająca jakość aktywów przy pogarszającej się kondycji rosyjskich konsumentów oraz wysokie straty, spowodowane zawiązywaniem rezerw na rosnący portfel złych kredytów.
9214572
1