Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

CBOS o wykluczeniu społecznym w Polsce

15 października 2013
84 procent ankietowanych Polaków uważa, że istnieją w naszym kraju grupy, które mają mniejsze możliwości realizowania swoich potrzeb.
Wśród zagrożonych wykluczeniem społecznym, najczęściej wskazuje się biednych i ubogich, bezrobotnych oraz bezdomnych.


Czynnikami, które w największym stopniu zwiększają ryzyko wykluczenia społecznego są: sytuacja materialna oraz zdrowie. Najwięcej osób definiując grupy ludzi zagrożonych marginalizacją odwoływało się do pozycji jednostki na rynku pracy. Aż 43 procent badanych uważa, że najmniejsze szanse na realizację swoich potrzeb mają bezrobotni, 20 procent wskazało osoby chore i niepełnosprawne, a 18 procent ubogich i biednych.

Spośród badanych, co jedenasty twierdzi, że sam czuje się wykluczony. W tej grupie większość wskazała na czynniki ekonomiczne i zdrowotne swojej sytuacji. 46 procent twierdzi, że jest wykluczona z powodu sytuacji materialnej, a 31 procent wskazywało na stan zdrowia.
Mówiąc o mniejszościach narodowych napotykających na trudności w życiu społecznym, większość badanych - 56 procent - wskazało na mniejszość romską. Po 8 procent badanych uważa, że problem dotyczy Żydów i Afrykanów, a co dwudziesty badany generalnie odnosił się do osób o innym kolorze skóry.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 5-12 września 2013 roku na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę