Bydgoscy radni w środę przyjęli uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości budynki będące nowymi inwestycjami, dzięki którym powstały nowe miejsca pracy. Ze względu na wielkość firm zróżnicowano wymóg liczby utworzonych stanowisk i okres ich utrzymania.
O zwolnienie z podatku od nieruchomości będą mogli ubiegać się mikro i małe przedsiębiorstwa, gdy utworzą pięć nowych miejsc pracy. W przypadku średnich firm musi powstać przynajmniej 15 stanowisk, a w przypadku pozostałych - 50.
Przedsiębiorcy stracą prawo do zwolnienia z podatku, gdy nowa inwestycja lub zwiększenie zatrudnienia nie zostanie utrzymane przez mikro, małe i średnie firmy przez cztery lata, a przez większe firmy przez pięć lat. W razie utraty prawa do zwolnienia przedsiębiorcy będą musieli zapłacić podatek z odsetkami.
Zwolnienie z podatku nie obejmuje budynków związanych z działalnością handlową, prowadzeniem stacji paliw, działalnością instytucji finansowych, a także logistyką, spedycją i magazynowaniem.
Uchwała o zwolnieniu z podatku od nieruchomości będzie obowiązywać do końca 2020 r.
Zwolnienie ma charakter pomocy de minimis, określonej przez Komisję Europejską. Jest to rodzaj wsparcia udzielanego przez państwo, które z założenia, ze względu na swoją małą wartość, nie zakłóca konkurencji na wspólnym rynku. Nie wymaga notyfikacji KE.
Pomoc de minimis może być udzielona w różnych formach, m.in. zwolnień podatkowych. Zgodnie z rozporządzeniem KE pomoc de minimis udzielona przez państwo przedsiębiorstwu w różnych formach i z różnych źródeł, w ciągu trzech lat (w bieżącym roku i dwóch poprzednich) nie może przekroczyć 200 tys. euro brutto, a w przypadku firm z sektora transportu drogowego - 100 tys. euro brutto.
Kandydat na prezydenta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz (niezależny) powiedział w środę na konferencji prasowej, że przyjęta uchwała o zwolnieniu z podatku od nieruchomości powiela jeden z pomysłów na ożywienie gospodarki przedstawionych w programie jego komitetu wyborczego Porozumienie Dombrowicza.
"Mówiłem o tym pomyśle we wrześniu na inaugurującej kampanię konferencji prasowej, przedstawiłem tezy programu podczas wyborczej konwencji. Cieszę się, bo to dobre dla miasta, że pomysły zawarte w naszym programie znalazły uznanie w oczach obecnych władz. Więcej powiem, mam z tego powodu satysfakcję" - podkreślił Dombrowicz, który był prezydentem miasta w latach 2002-2010.
Dodał, że jako prezydent dopilnuje "skutecznej realizacji uchwały, jak i dalszego wzbogacania oferty dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy".
9211159
1