Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Budownictwo zagrodowe Kujaw

5 stycznia 2016
W dniu 24 listopada 2012 r., o godz. 12.00, w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 we Włocławku odbędzie się promocja publikacji autorstwa Jana Święcha „CHŁOPSKIE BUDOWNICTWO ZAGRODOWE KUJAW W XIX WIEKU I PIERWSZEJ POŁOWIE XX W.”, Kraków 2012.  Wydawcą książki jest „Historia Jagiellonika” Towarzystwo Wydawnicze Instytutu Historii UJ.  
Chłopskie budownictwo było fenomenem ukształtowanym przez: warunki fizjograficzne, gospodarcze i społeczne, funkcje praktyczne oraz upodobania estetyczne ludności, połączone z twórczą pracą miejscowych cieśli.
Architektura ta miała znaczny wpływ na  tworzenie krajobrazu kulturowego poszczególnych regionów etnograficznych w Polsce. Monograficzne opracowanie poświęcone Kujawom, prezentuje dynamiczny obraz przeobrażeń budownictwa chłopskiego, regionu o szczególnej specyfice, wynikającej z trwającego ponad sto lat podziału pomiędzy państwa zaborcze Rosję i Prusy – informuje Beata Wąsik z MZK i D we Włocławku.

Jan Święch, prof. nadzw. w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor ponad stu dwudziestu publikacji (w tym pięciu książek) z zakresu budownictwa wiejskiego i muzealnictwa etnograficznego oraz kilkudziesięciu scenariuszy wystaw (w tym koncepcji i programu Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce). Przez wiele lat związany był zawodowo z Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a w latach 1979-1997 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie od 1994 r. do 1997 r. pracował na stanowisku kierownika Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.



.




POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę