Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bruksela o realizacji Strategii Lizbońskiej

26 stycznia 2006
Komisja Europejska chwali, ale jednocześnie krytykuje pomysły polskiego rządu na wdrożenie celów Strategii Lizbońskiej w naszym kraju. - Rząd ma dobre projekty, ale nie ujawnia, w jaki sposób zamierza je zrealizować - narzeka Bruksela.

"Gazeta" dotarła do raportu Komisji Europejskiej, który ma zostać opublikowany w środę, i w którym Bruksela oceni 25. "Narodowych Programów Reform" (NPR). To dokumenty, w których wszystkie rządy Unii Europejskiej opisują, w jaki sposób chcą w swoich krajach zrealizować cele Strategii Lizbońskiej. Najważniejsze z tych celów to m.in. radykalne obniżenie bezrobocia, zwiększenie wydatków na badania naukowe do 3 proc. PKB itp.

Polskie plany - przekazane Brukseli już przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza - Komisja Europejska oceniła stosunkowo dobrze, przynajmniej w tej części, w których Polska przedstawia swoje cele. - To jeden z lepszych projektów, jaki został przesłany - mówi informator "Gazety" w Komisji.

Unijni urzędnicy mają jednak do naszych planów jedno zasadnicze zastrzeżenie. Polski rząd rozwija w swoim NPR wizję wielkich inwestycji i reform - ale nie wskazuje, jak zamierza te ambitne cele zrealizować. I nie podaje wystarczających danych makroekonomicznych, które wykazywałyby, że nasze ambitne pomysły są w ogóle możliwe do zrealizowania

Najważniejszym działaniom na lata 2005 - 2008 nie towarzyszą wskazówki, które instytucje będą odpowiedzialne za ich realizację. Nie ma też harmonogramów, ani też oceny skutków budżetowych tych działań –  stwierdza Komisja już na samym wstępie swojej analizy polskiego NPR-u.

Komisja wylicza w raporcie szereg punktów, w których polski rząd coś obiecuje - ale nie daje dowodów, że jest w stanie obietnicę zrealizować. Przykładowo: zapewnienie, że do 2008 r. bezrobocie uda się ściąć do 14,4 proc. Przedstawione [w polskim NPR - red.] rozwiązania nie wydają się być wystarczające, by ten cel osiągnąć –  stwierdza Komisja Europejska.

Podobne wątpliwości wyraża wobec polskich planów reformy finansów publicznych. Ograniczona ilość szczegółowych informacji nt. makroekonomicznych i budżetowych skutków reform powoduje, że trudno ocenić, jak bardzo realistyczna jest ta strategia – czytamy w dokumencie Komisji. Podobna uwaga dotyczy wydatków na badania naukowe.

Rząd obiecuje, że w 2008 r. na ten cel będzie wydawane 1,65 proc. PKB. To ambitny cel, ale podparty bardzo ograniczona liczbą szczegółowych rozwiązań –  komentuje Komisja. Nie podoba się także to, że rząd Marcinkiewicza w zbyt małym stopniu konsultował NPR z partnerami społecznymi.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę