Brazylia zmierza do objęcia pozycji jednego z największych eksporterów drobiu na świecie, również w segmencie indyków. Jest ona na najlepszej drodze do wysłania w br. 125 tys. ton mięsa tych ptaków, o blisko 25% więcej w porównaniu do 2003 roku. W okresie pierwszych ośmiu miesięcy sprzedaż mięsa indyków wyniosła 82,68 tys. ton wobec 66,33 tys. ton przed rokiem.
Według serwisu AgraFood Latin America, eksport indyków z Brazylii znajduje się w ciągłej tendencji wzrostowej od sześciu ostatnich lat, co roku systematycznie rożnie o ok. 20-25%. Produkcja mięsa indyków w 2004 roku prawdopodobnie przekroczy poziom 300 tys. ton (dwukrotnie wyższy niż w 2000 roku), z czego więcej niż trzecia część zostanie wysłana za granicę.
Jest to jednocześnie największy udział eksportu w ogólnej produkcji z wszystkich gatunków mięsa wytwarzanych w Brazylii, chociaż zbliżony do udziału kurczaków, który wynosi 30%. W strukturze geograficznej eksportu indyków, ok. 3 całkowitego eksportu przeznaczone jest dla państw europejskich, 16% skierowane jest do odbiorców na kontynencie afrykańskim, a 5% do krajów Ameryki Łacińskiej. Z całkowitej produkcji indyków, ok. 43% sprzedawane jest na rodzimym rynku w formie przetworzonej, a 15% jako całe ptaki.
Na arenie międzynarodowej, Brazylia wyprzedziła w okresie ostatnich kilku lat na liście eksporterów Włochy i Holandię, a pod względem produkowanego wolumenu indyków również Wlk. Brytanię i Kanadę. Jeśli produkcja w Brazylii będzie wzrastać w podobnym tempie co dotychczas, będzie mogła ona wkrótce zostawić w tyle Niemcy i Włochy.