Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Brazylia: cukru będzie mniej

18 października 2012
Jak podała FAMMU/FAPA, brazylijski związek sektora trzciny cukrowej UNICA zmniejszył swoją prognozę produkcji cukru i bioetanolu w sezonie 2012/13. Jednocześnie jednak podniesiony został szacunek zbiorów trzciny cukrowej. W ujęciu rocznym wyniki będą jednak lepsze.
UNICA oczekuje, że zbiory trzciny cukrowej w regionie środkowo-południowym kraju wyniosą 518,5 mln ton i będą większe 5 proc. od 493,2 mln ton zebranych w sezonie 2011/12. Produkcja cukru wyniesie 32,7 mln ton wobec 31,3 mln ton rok wcześniej (+4 proc.). Eksport cukru został oszacowany na 23,5 mln ton, wcześniejsza prognoza zakładała, że będzie wyższy o 500 tys. ton.

Produkcja bioetanolu jest prognozowana na 21,05 miliarda litrów w porównaniu do 20,55 mld l sezon wcześniej (+2 proc.). Eksport tego paliwa ma wynieść 2,55 mld l. To więcej wobec kwietniowej prognozy, która zakładała jego poziom na 1,7 mld l - większy szacunek związany jest w oczekiwaniami intensyfikacji wywozu do USA.

Większe zbiory trzciny cukrowej możliwe są dzięki lepszemu plonowaniu, jednak ulewne deszcze, którym można zawdzięczać wyższe plony, doprowadziły do obniżenia zawartości cukru i dlatego we wrześniowej prognozie produkcja cukru i bioetanolu została zrewidowana w dół. W kwietniowej prognozie zbiory oszacowano na 509 mln ton, produkcję cukru na 33,1 mln ton, a bioetanolu na 24 mld l.

UNICA poinformowała także, że w 2012 roku 20 proc. plantacji trzciny cukrowej zostało posadzonych od nowa, w kolejnym również będzie to 1/5 obszaru. Ma to poprawić wyniki w kolejnych kampaniach. Zwykle w danym roku sadzi się 15-18 proc. plantacji na nowo.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę