Przedstawiciele brazylijskiego przemysłu drobiowego spotkali się w ubiegłym tygodniu podczas targów Grüne Woche w Berlinie z władzami rosyjskimi, domagając się od Moskwy stworzenia bardziej sprzyjających warunków dla brazylijskich eksporterów drobiu - informuje FAMMU/FAPA.
Po zmianie przez Rosjan systemu podziału kontyngentów w imporcie drobiu, Brazylia znalazła się w grupie "pozostałych krajów", a przydzielony jej kontyngent na 2010 r. wynosi 35,4 tys. ton wobec 68 tys. ton w 2008 r.
Maksymalna stawka celna w imporcie poza kontyngentem została podwyższona z 65 proc. w 2008 r. do 95 proc. w 2009 r. W ramach obecnego systemu, większość kwoty importowej została przyznana USA oraz UE, co oznacza przewagę w stosunku do eksporterów z innych krajów. Nowy podział kontyngentów spowodował systematyczny spadek eksportu brazylijskiego drobiu do Rosji.
W 2009 r. dostawy wyniosły ok. 73 tys. ton - o 54 proc. mniej niż w 2008 r. Poza zmianą systemu kontyngentów, kolejnym czynnikiem powodującym spadek eksportu był kryzys ekonomiczny w Rosji. Brazylia popiera zasadę przydziału kontyngentów według klauzuli największego uprzywilejowania (KNU) Światowej Organizacji Handlu (WTO). Gwarantuje ona równość traktowania wszystkich krajów posiadających tę klauzulę.
Podczas berlińskiego spotkania Brazylijczycy kwestionowali również rosyjskie restrykcje w imporcie kurcząt odkażanych chlorem o zwartości powyżej 0,05 ppm. W Brazylii dopuszcza się poziom chloru do 5 ppm, a średnia wynosi 1 ppm. W USA poziom zawartości chloru w mięsie drobiu dochodzi do 50 ppm, co powoduje wykluczenie eksportu do UE oraz Rosji (od 1 stycznia 2010 r.).