Brazylijscy naukowcy ogłosili, że będą klonować dzikie zwierzęta zagrożone wyginięciem. Wśród pierwszych gatunków znalazły się takie, jak jaguar, wilk grzywiasty oraz czarny lew - podał portal Interia.pl.
Na głowie gadów można wyodrębnić punkt zwany okiem ciemieniowym, który jest pozostałością utraconego w wyniku ewolucji narządu wzroku (wciąż reaguje na światło). Na trzecie oko miał szansę także człowiek, ale nasz gatunek wymienił je na coś innego.
Tempo wymierania gatunków jest obecnie nawet 1000 razy szybsze od naturalnego, a ogromny wpływ ma na to działalność człowieka. Rozrastanie się terenów miejskich zabiera miejsce do życia dzikim zwierzętom. Szczególnie zagrożone są drapieżniki, takie jak jaguary, czarne lwy czy wilki grzywiaste.
Plan brazylijskich naukowców zakłada klonowanie 8 różnych zagrożonych gatunków zwierząt, które naturalnie występują na terenach Ameryki Południowej. Badacze przez ostatnie kilka lat zgromadzili materiał genetyczny ponad 400 gatunków zwierząt, który teraz zostanie wykorzystany. Eksperymenty w pierwszej kolejności mają dotknąć wilka grzywiastego.
Klony nie zwiększają różnorodności genetycznej gatunku, dlatego naukowcy nie zamierzają wykorzystywać tej metody do umacniania populacji zwierząt w naturalnym środowisku. Jeżeli jednak jakiemuś zwierzęciu zostanie nadany status "zagrożonego całkowitym wyginięciem", rząd Brazylii będzie miał możliwość wypuszczenia klonów na wolność.