Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Branża mięsna domaga się wsparcia eksportu wieprzowiny

5 stycznia 2016
Unia Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego chce, by minister rolnictwa wystąpił do UE o uruchomienie dopłat do eksportu mięsa - poinformował szef organizacji. Resort chce zabiegać o rekompensaty m.in. dla przetwórców oraz dopłaty do przechowywania mięsa.

Problemy z eksportem żywności pojawiły się w związku z wykryciem u padłych dzików na terenie Polski, nieopodal granicy z Białorusią, wirusa ASF. We wtorek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek wydał decyzję o wstrzymaniu praktycznie całego eksportu produkcji zwierzęcej do krajów pozaunijnych. Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze poinformował, że z powodu choroby ASF w Polsce, wstrzymany jest eksport wieprzowiny do Japonii, Chin i Korei; nasi producenci mogą natomiast wysyłać swoje wyroby do Hong Kongu.
W czwartek w resorcie rolnictwa odbyło się wielogodzinne spotkanie ws. sytuacji związanej z eksportem wieprzowiny do krajów pozaunijnych - dowiedziała się PAP. Wzięli w nim udział m.in.: wicepremier Janusz Piechociński, minister rolnictwa Stanisław Kalemba, wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek, jego zastępca Jarosław Naze oraz przedstawiciele organizacji branży mięsnej, hodowców, przetwórców i handlu.
Prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Janusz Rodziewicz powiedział PAP po spotkaniu, że zablokowanie eksportu wieprzowiny z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń jest bardzo "poważnym problemem gospodarczym" i sprawa ta będzie omówiona na posiedzeniu rządu. Podoba zapowiedź padła ze strony Naze.
Rodziewicz relacjonował, że podczas spotkania Kalemba obiecał, że będzie zabiegał w Unii o rekompensaty dla przetwórców i rolników i będzie starał się o uzyskanie zgody od Komisji Europejskiej na uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania mięsa.
Swoje postulaty przekazała ministrowi też Unia Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego (UPEMI). Organizacja ta chce m.in. uruchomienia dopłat interwencyjnych do sprzedawanych przez rolników tuczników. Za każdą sprzedaną sztukę od 1 marca 2014 roku hodowca dostawałby 100 zł. Unia chce, by dopłaty te obowiązywały przez pół roku. Producenci postulują też wprowadzenie czasowego wstrzymania importu prosiąt i warchlaków.
Prezes UPEMI powiedział PAP, że organizacja ta prosi też m.in. o podjęcie działań w celu uruchomienia przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji dla kredytów kupieckich zaciąganych na prywatne magazynowanie mięsa. Chce też, by minister wystąpił do Unii Europejskiej o uruchomienie dopłat do eksportu mięsa.
Różański zapewnił, że polska żywność (w tym mięso wieprzowe i jego przetwory) jest w pełni bezpieczna, a jej wytwarzanie jest stale kontrolowane na każdym etapie produkcji. Przypomniał, że wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest groźny dla zdrowia i życia ludzi.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę