Ze względu na wzrost przestępczości w gminach graniczących z Polską minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Ralf Holzschuher (SPD) zapowiedział zaostrzenie kontroli policyjnych przed przejściami granicznymi. Zapewnia, że nie naruszy umowy z Schengen.
"Będziemy kontrolować bardzo intensywnie i jak najbliżej przejść granicznych z Polską" - powiedział w środę w Poczdamie szef brandenburskiego MSW.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, obecnie takie regularne kontrole mają miejsce tylko we Frankfurcie nad Odrą, co pozwala przestępcom, dysponującym dobrym systemem łączności, uciekać kradzionymi samochodami przez inne przejścia na polsko-niemieckiej granicy. Na terenie Brandenburgii znajduje się 11 przejść granicznych.
Holzschuher zapewnił, że nie zamierza wprowadzić kontroli całodobowych, gdyż byłoby to sprzeczne z umową z Schengen. "Chcemy wykorzystać maksymalnie wszystkie instrumenty, jakie dają policji europejskie przepisy, ale nie naruszymy umowy z Schengen" - wyjaśnił polityk niemieckiej SPD.
Zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie Polski dla swoich planów. "Obu krajom zależy na walce z przestępczością" - dodał szef MSW. "Obecne środki nie wystarczają, dlatego musimy zwiększyć presję na przestępców" - podkreślił Holzschuher.
Polityk SPD zapewnił, że nie kwestionuje umowy z Schengen, która zniosła kontrole na granicach wewnętrznych między krajami, które przystąpiły do tej umowy. "Otwarta granica z Polską to wielkie szczęście" - ocenił.
Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Chorwacji) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein. Kontrole na granicy polsko-niemieckiej zlikwidowano w grudniu 2007 roku.
Liczba przestępstw w 24 brandenburskich gminach graniczących z Polską wzrosła w 2013 roku o 9,5 proc. w porównaniu z rokiem 2012. To wyraźny regres, ponieważ rok wcześniej miał miejsce spadek przestępczości.
Głównym problemem pozostają przestępstwa przeciwko mieniu. W zeszłym roku doszło do 8,9 tys. kradzieży - o 7,2 proc. więcej niż w 2012 roku. W ubiegłym roku po niemieckiej stronie granicy skradziono 651 samochodów (+19 proc.), 2284 rowery (+25 proc.), dokonano 471 włamań do piwnic (+74 proc.) i 197 włamań do mieszkań (-2 proc.).
Blisko 40 proc. z prawie 10 tys. zatrzymanych sprawców to cudzoziemcy; 1231 z nich to obywatele Polski. Gwałtownie wzrosła liczba przestępstw popełnianych przez obywateli Federacji Rosyjskiej. Z policyjnej statystyki wynika, że są to głównie przypadki nielegalnego przekroczenia granicy.
Organizacje przestępcze stają się coraz bardziej międzynarodowe i działają poza granicami państw narodowych. Jedynym panaceum na to zjawisko jest zacieśnienie współpracy między państwami - powiedział główny komendant brandenburskiej policji Arne Feuring. Pochwalił jego zdaniem coraz skuteczniejszą kooperację między niemiecką i polską policją w regionie nadgranicznym.
Pytany o sprawę rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski zapewnił, że z roku na rok Polska jest krajem coraz bardziej bezpiecznym. "Odnotowujemy mniej przestępstw w wielu kategoriach, w tym także przestępczości samochodowej. Z roku na rok liczba kradzionych aut spada. Te działania zapoczątkowane kilkanaście lat temu, polegające na tworzeniu wyspecjalizowanych wydziałów do walki z przestępczością samochodową i nowatorskich metodach - np. samochody pułapki, a także na innym podejściu prawnym do odpowiedzialności karnej złodziei - nie tylko za kradzież samochodu, ale też udział w zorganizowanej strukturze przestępczej, przynoszą efekty. W zakresie przestępczości samochodowej jest największy spadek" - podkreślił Sokołowski.
Przypomniał również, że polska policja współpracuje w zakresie zwalczania przestępczości, w tym także tej przygranicznej z policjami innych państw. "Dotyczy to także przestępczości samochodowej. To jest sprawdzanie szrotów różnego rodzaju, giełd samochodowych pod kątem wyłapywania części z kradzionych aut; wymiana informacji, w tym także z niemiecką policją, wspólne grupy przygraniczne, punkty kontaktowe (gdzie m.in. wymieniane są informacje - PAP)" - podkreślił Sokołowski. "Chętnie też udzielamy pomocy naszym niemieckim kolegom, dzieląc się doświadczeniem w zakresie skutecznej walki z przestępczością samochodową" - dodał.
9471371
1