Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Brakuje weterynarzy

29 czerwca 2007
Polska Inspekcja Weterynaryjna ma coraz większe problemy z zatrudnianiem osób do badania żywności. Lekarze wyjeżdżają za granicę lub zakładają prywatne praktyki. Wszystko przez zbyt niskie pensje. Początkujący weterynarz zarabia niewiele ponad tysiąc złotych.

W każdym Inspektoracie powinno być pięciu weterynarzy. Tymczasem w wielu powiatach jest ich najwyżej trzech. Problemy z zatrudnianiem nie omijają nawet najbogatszych rejonów kraju.

Grzegorz Kurkowski Powiatowy Lekarz Weterynarii w Otwocku: - Brakuje u nas 4 lekarzy do pełnego zabezpieczenia działania inspekcji.

Brakuje, bo wielu lekarzy decyduje się na wyjazd za granicę. Najczęściej do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Tam zarobki młodych weterynarzy to co najmniej 3 tysiące funtów miesięcznie. Pozostając w kraju mogą liczyć tylko na niecałe 2 tysiące złotych. Jakby tego było mało, Bruksela domaga się zwiększenia zatrudnienia w Polskich Inspektoratach o 304 etaty. Resort rolnictwa przeznaczył już na ten cel 5,5 miliona złotych. - Tak by to pozwoliło na koniec roku mieć w każdym inspektoracie po 1 lekarzy specjaliście – mówi Marek Chrapek z Ministerstwo Rolnictwa.

Ale to i tak nie rozwiąże problemu - twierdzą lekarze, bo potrzeby są dużo większe.

Janusz Związek, Polska Inspekcja Weterynaryjna: - Ja się obawiam, że jeżeli grypa by nastąpiła, pewnych czynności trzeba będzie po prostu zaniechać…

Już teraz Inspekcja Weterynaryjna badanie żywności coraz częściej musi zlecać lekarzom z prywatną praktyką. Na finansowanie takiej działalności zaczyna jednak brakować pieniędzy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę