Z uwagi na niezadowalające postępy dotychczas prowadzonych prac na terenie kraju w zakresie rekultywacji zdegradowanych terenów, Główny Inspektor Ochrony Środowiska wraz z Prezesem Zarządu NFOŚiGW podjęli w 2010 roku inicjatywę wstępnego wytypowania ok. 10 obiektów poprzemysłowych wykazujących zanieczyszczenia, dla których zostanie opracowany nowy priorytet NFOŚiGW udzielania wsparcia finansowego na rozwiązanie tego typu problemów ekologicznych.
W tym celu powołany został w GIOŚ zespół doradczy w tym zakresie. Jako priorytet przyjęto likwidację zagrożenia powodowanego przez obiekty, dla których nie można ustalić właściciela, lub których właścicielem jest Skarb Państwa.
Dalsza analiza danych pozostających w posiadaniu Inspekcji Ochrony Środowiska doprowadziła do wniosku, iż ograniczenie programu do obiektów, dla których nie można ustalić właściciela, lub których właścicielem jest Skarb Państwa, nie stanowi kompleksowego podejścia do problemu rekultywacji terenów zdegradowanych występujących na terenie kraju.
Z uwagi na powyższe Główny Inspektor Ochrony Środowiska zgłosił wniosek do Prezesa Zarządu NFOŚiGW o rozszerzenie kategorii beneficjentów w ramach priorytetu dot. „bomb ekologicznych” o przedsiębiorców z problemami ekologicznymi o dużej skali potencjalnego oddziaływania na środowisko, których rozwiązanie przekracza ich możliwości finansowe.
Na potrzeby realizowania ww. zadania Główny Inspektor Ochrony Środowiska wraz z Prezesem NFOŚiGW przyjęli nazwę „bomb ekologicznych” na określenie obiektów (obszarów) stwarzających poważne zagrożenie dla środowiska, przewidzianych do likwidacji w ramach zaproponowanego programu.
Ponieważ ze względów finansowych nie jest możliwa równoczesna rewitalizacja wszystkich wymagających tego terenów, kolejność podejmowanych działań nie może być przypadkowa. Przyjęto więc następującą procedurę: W celu rozważenia możliwości objęcia programem likwidacji „bomb ekologicznych” danego obiektu, należy skierować do GIOŚ wniosek w tej sprawie, zawierający szczegółowy opis występującego zagrożenia dla środowiska, stan formalno-prawny wnioskowanego do
programu obiektu, wstępne informacje na temat techniki i możliwości likwidacji zagrożenia, przewidywany koszt realizacji zadania likwidacji zagrożenia, wskazanie czy przedsięwzięcie
wymaga przed podjęciem realizacji przeprowadzenia badań i ekspertyz, czy też stan zaawansowania pozwala na podjęcie lub kontynuacje prowadzonych działań.
Wniosek taki powinien, przed przekazaniem do GIOŚ, uzyskać pozytywną opinię właściwego terenowo
Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Po przeanalizowaniu wniosku, w przypadku gdy GIOŚ udzieli pozytywnej opinii co do możliwości objęcia zadania programem likwidacji „bomb ekologicznych”, zakład może złożyć wniosek do NFOŚiGW o udzielenie mu wsparcia finansowego w ramach priorytetu dotyczącego likwidacji „bomb ekologicznych”. NFOŚiGW rozpoznaje sprawy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami. Wzory wniosków dostępne są na stronie www.nfosigw.gov.pl.
8979398
1