Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bogata oferta z Polski na targach żywności w Moskwie

18 września 2013
Z udziałem 1600 wystawców z 70 krajów w poniedziałek w Moskwie rozpoczęła się 22. Międzynarodowa Wystawa Żywności i Napojów WorldFood Moscow, największe targi rolno-spożywcze w Rosji. Swoje stoiska uruchomiło ponad 50 firm z Polski.

Wystawa, która potrwa do czwartku, jest przeznaczona wyłącznie dla przedstawicieli branży rolno-spożywczej. Przy okazji targów odbędą się liczne seminaria, prezentacje, warsztaty i degustacje. Gospodarze prognozują, że wystawę odwiedzi około 30 tys. osób.
Wśród 50 państw, które zorganizowały stoiska narodowe, jest Polska. W ramach rządowego programu promocji polskich specjalności żywnościowych przygotowała je Agencja Rynku Rolnego.
W otwarciu targów uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk. Na spotkaniu z dziennikarzami podkreślił, że Rosja jest największym pozaunijnym rynkiem dla polskiej żywności. "Zależy nam na jak najlepszych stosunkach. Chociażby dlatego, że jesteśmy sąsiadami" - zadeklarował.
Producenci mięsa i wędlin z Polski swoje wyroby promują także na stoisku zorganizowanym przez Unię Europejską w ramach programu "Europejskie mięso - tradycja, jakość i smak". Ofertę przygotowało Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, ogólnopolska organizacja skupiająca właścicieli zakładów branży mięsnej.
Wartość całego polskiego eksportu żywności w 2012 roku wyniosła 17,5 mld euro, tj. o 14,8 proc. więcej niż w 2011 roku. Głównymi partnerami handlowymi Polski w tym sektorze są kraje UE. Największym rynkiem zbytu dla polskiej żywności za granicą są Niemcy, do których polscy eksporterzy sprzedali towary o łącznej wartości 3,8 mld euro.
Rosja jest natomiast najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. W 2012 roku eksport żywności z Polski do Rosji wzrósł o ponad 30 proc. wobec poprzedniego roku i wyniósł około 1,1 mld euro. W 2008 roku wynosił 140 mln euro.
W ciągu ostatniego miesiąca rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) kilkakrotnie zgłosiła zastrzeżenia do jakości mięsa i serów, a także owoców i warzyw sprowadzanych z Polski. Rossielchoznadzor nie wykluczył nawet wprowadzenia embarga na import polskiej produkcji mięsnej i mlecznej.
Problemy polskiej żywności zaczęły 21 sierpnia po wykryciu przez Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przemytu hiszpańskiej słoniny, ukrytej za szpikiem wieprzowym z Polski. Wkrótce po tym Rossielchoznadzor wykrył przemyt polskich serów z zakładów, które nie posiadają zgody na eksport na rosyjski rynek.
W zeszły czwartek, po rozmowach z przedstawicielami Rossielchoznadzoru w Moskwie, główny lekarz weterynarii Janusz Związek poinformował, że Polsce nie grozi wprowadzenie przez Rosję embarga na import żywności. Według niego Rosjanie przyjęli wyjaśnienia strony polskiej. Zapowiedzieli jednak kontrole w polskich zakładach. Wstępnie ustalono, że rosyjscy inspektorzy przyjadą w listopadzie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę