Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bobry, kruki i wrony

11 lutego 2008
Mazowiecka Izba Rolnicza na wniosek rolników z województwa mazowieckiego będzie prowadzić  działania mające na celu  zmianę klasyfikacji następujących gatunków zwierząt: kruka, gawrona, wrony siwej oraz bobra z gatunków chronionych na zwierzynę łowną.

- Problem coraz większych szkód w rolnictwie i leśnictwie spowodowany jest tym, że naturalny zasięg bobra i wymienionych ptaków krukowatych w ostatnim okresie bardzo niebezpiecznie się zwiększa. Gatunki te dla utrzymania szybko wzrastającej populacji zajmują coraz to nowe siedliska. Jak wynika z obserwacji rolników kolonie lęgowe gawronów przekraczają nieraz tysiące gniazd. Równocześnie, w ocenie rolników, bardzo szybki wzrost populacji kruków, gawronów i wron stanowi poważne zagrożenie dla ptaków siewkowych oraz drobnej zwierzyny. Ponadto, w ocenie rolników tak wysoka liczebność krukowatych może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa powszechnego – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej
Jak podkreśla prezes MIR   liczne kolonie krukowatych są powodem problemów sanitarnych na osiedlach i terenach zieleni. Ptaki te w większości należą do ptaków częściowo wędrujących. Z reguły są wszystkożerne. Pokarm zdobywają na terenach rolniczych i leśnych, na trawnikach, na terenach wzdłuż rzek, a także na wysypiskach śmieci.
     Mimo, że wpływ migracji dzikiego ptactwa na rozprzestrzenianie się wysokopatogennej formy ptasiej grypy nie jest dokładnie poznany, zdaniem członków MIR w świetle ostatnich wydarzeń związanych z pojawieniem się ognisk ptasiej grypy na terenie województwa mazowieckiego, w szukaniu źródeł zakażenia nie powinno się lekceważyć przynajmniej niektórych krukowatych. Podobna sytuacja, dotyczy problemów związanych z nadmierną populacją bobrów. Szkody wyrządzane w gospodarce rolnej i leśnej przez bobry są poważne, a w ocenie rolników wobec braku alternatywnego rozwiązania, sytuację może poprawić tylko redukcja pewnej liczby bobrów, np. poprzez odłowienie lub odstrzał, z określeniem okresów ochronnych.






POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę