Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bóbr w pakiecie rolnośrodowiskowym

9 sierpnia 2012
Ministerstwo Środowiska proponuje  wprowadzenie w nowej perspektywie finansowej 2013 – 2017 pakietu w programie rolno środowiskowym, ukierunkowanego na ochronę bobra  europejskiego. Płatność rolno środowiskowa  w ramach pakietu byłaby przyznawana do powierzchni działek rolnych, które zostały zalane wodą w wyniku działalności bobra.
Wymogi dla pakietu ( w odniesieniu do  działki rolnej): zachowanie tam i nor bobrowych, zachowanie drzew i krzewów w strefie o szerokości 5 metrów od brzegu cieku lub zbiornika wodnego, wykonanie nowych nasadzeń drzew lub krzewów w celu zachowania ciągłości pasa zadrzewień w strefie o szerokości 5 metrów od brzegu lub zbiornika wodnego, rodzimymi gatunkami charakterystycznymi dla zbiorowisk nadwodnych oraz zabezpieczenie nasadzeń drzew przed zgryzaniem przez zwierzęta do czasu osiągnięcia odpowiednich rozmiarów ( około 5 metrów) . Ponadto zakaz stosowania  nawozów i środków ochrony roślin).
Zdaniem resortu środowiska należy również wprowadzić zapis , że w przypadku  powierzchni zalanych przez bobra, nie skutkuje to utratą płatności bezpośredniej np. powierzchnie te byłyby wliczane do obszarów proekologicznych przewidzianych nowej Wspólnej Polityce Rolnej.
W ocenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Michała Kiełsznia  wprowadzenie systemu dopłat ukierunkowanych na bobra europejskiego pozwoli na odciążenie  finansowe Skarbu Państwa – przystąpienie do programu rolnika wiązałoby się z niewypłacaniem odszkodowań za szkody powodowane przez ten gatunek  na podstawie art. 126 ustawy o ochronie  przyrody, gdyż rolnik otrzymywałby odpowiednie wsparcie finansowe w ramach PROW za działania na rzecz ochrony siedlisk bobra. Jak podkreśla Kiełsznia dodatkową zaleta tego rozwiązania jest lepszy odbiór tego gatunku przez rolników, zmiana postrzegania bobra jako gatunku niepożądanego i uznanie go za gatunek neutralny lub nawet pożądany z uwagi na dopłaty np. za utrzymanie stawu bobrowego na terenie gospodarstwa.
-  Z jednej strony działanie to przyczyni się do zmniejszenia niezadowolenia tej grupy społecznej, z drugiej będzie to właściwa polityka w zakresie małej retencji – dodaje Michał Kiełsznia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę