Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Blisko połowa Polaków nie chce wprowadzenia euro

5 stycznia 2016
47 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie euro w Polsce będzie niekorzystne, przeciwnego zdania jest 18 proc. badanych - wynika z czerwcowego sondażu TNS OBOP, który został opublikowany w środę. W porównaniu do poprzedniego, kwietniowego badania, odsetek osób negatywnie nastawionych do euro nie zmienił się, a odsetek zwolenników euro spadł o 4 pkt. proc.
"Prawie połowa Polaków (47 proc.) uważa, że przyjęcie wspólnej waluty europejskiej będzie niekorzystne dla naszego kraju. Co piąty ankietowany (18 proc.) jest zwolennikiem wejścia do strefy euro. (...) W porównaniu z poprzednim pomiarem o 4 punkty proc. zmniejszył się odsetek osób uważających przyjęcie euro za coś dobrego (z 22 proc. do 18 proc.). Jednocześnie odsetek przeciwników wspólnej waluty europejskiej pozostał na niezmienionym poziomie"- napisano w komunikacie.
Z sondażu wynika, że w opinii 63 proc. Polaków przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ na sytuację ich gospodarstwa domowego. Przeciwnego zdania jest 11 proc. osób.
"W porównaniu z pomiarem z kwietnia br. zmniejszył się odsetek osób oceniających wpływ przyjęcia euro na sytuację gospodarstw domowych jako korzystny (spadek o 4 punkty proc. z 15 proc. do 11 proc.)" - napisano.
Z raportu wynika, że 44 proc. Polaków dostrzega możliwość negatywnego wpływu wejścia do strefy euro na polską gospodarkę. Odsetek badanych przekonanych o potencjalnie korzystnych następstwach stanowi 27 proc.
"Opinie Polaków na temat wpływu zamiany złotówki na euro na polską gospodarkę nie zmieniły się znacząco w porównaniu z poprzednim pomiarem" - napisano w komunikacie.
28 proc. badanych uważa, że Polska nigdy nie powinna wchodzić do strefy euro.
"38 proc. ankietowanych jest zdania, że Polska powinna przyjąć euro najwcześniej w 2015 roku. Za wejściem Polski do strefy euro do 2014 roku jest 13 proc. badanych. Ponad jedna czwarta (28 proc.) jest zdania, że zamiana złotówki na euro nie powinna nastąpić nigdy" - napisano.
"W porównaniu z kwietniem 2011 roku przybyło osób, które uważają, że Polska nigdy nie powinna przyjąć waluty europejskiej (wzrost o 3 punkty proc., z 25 proc. do 28 proc.)" - dodano.
Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 2-6 czerwca 2011 r. na reprezentatywnej, losowej 1005-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę