europejskie forum rolników 2025

Biopaliwa złagodzone

2 sierpnia 2006

Powoli kończą się prace nad ustawą o biopaliwach. Parlamentarzyści zgodzili się na złagodzenie dwóch najbardziej kontrowersyjnych jej przepisów.

Najwięcej wątpliwości i protestów ze strony koncernów paliwowych wywołał przepis, który przewidywał, że wszystkie surowce rolnicze niezbędne do wytworzenia biopaliw muszą pochodzić z umów kontraktacyjnych.

Ostatecznie posłowie zapisali w ustawie, że 75% surowców rolniczych niezbędnych do wyprodukowania biopaliw będzie pochodzić z umów kontraktacyjnych. Resztę towaru koncerny paliowe będą mogły kupić na wolnym rynku.

Niemniej kontrowersyjny zapis dotyczył tzw. „składu akcyzowego”. W rządowym projekcie ustawy o biopaliwach przewidziano, że każdy rolnik będzie mógł produkować 100 litrów paliw z dodatkami roślinnymi na własne potrzeby. Ale pod jednym warunkiem. Tak jak każdy inny producent paliw będzie musiał założyć tzw. „skład akcyzowy”, a to wiąże się m.in. z obowiązkiem wpłacenia na konto Urzędu Skarbowego kwoty będącej równowartością wyprodukowanego biopaliwa.

Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że bez zwolnienia rolników z obciążeń podatkowych nie ma sensu wpisywać do ustawy możliwości produkcji przez nich biopaliw na potrzeby własne. - Może 1 promil rolników zdecyduje się na zgłoszenie skłądu podatkowego i wniesienie kaucji podatkowej – uważa Marek Sawicki poseł PSL.

Ostatecznie w ustawie zapisano, że rolnik będzie musiał założyć „skład akcyzowy”. Ale nie będzie musiał wpłacać na konto Urzędu Skarbowego kaucji.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę