Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Biopaliwa w zagrodzie

17 grudnia 2007
Mimo wyjątkowo skomplikowanych przepisów grupie 5 – ciu mazowieckich rolników udało się zbudować jedną z pierwszych w kraju instalacji do wytwarzania biopaliwa. Każdy z rolników będzie wytwarzał biodiesela z własnych surowców.

Pan Krzysztof Boguszewski spod płockiej wsi Józinek z dumą prezentuje instalację do produkcji biodisela. Ta inwestycja – jedna z pierwszych tego typu w kraju – to inicjatywa okolicznych rolników, którzy ją sfinansowali, a teraz zamierzają czerpać z niej zyski.

- Nasz cel był taki – siejemy zboża, rzepaki i chcemy je na własne potrzeby wykorzystać i produkować paliwo tańsze niż jest w CPN. – mówi pomysłodawca.

Dzięki tej instalacji można wyprodukować 24 tysiące litrów biopaliwa rocznie. Na więcej nie pozwalają przepisy. Koszt inwestycji jest spory - około 50 tysięcy złotych, ale korzyści będą wymierne. Jedynym surowcem używanym do produkcji „zielonego paliwa” jest rzepak. Biorąc pod uwagę jego obecną wartość rynkową cena litra oleju jest bardzo atrakcyjna.

inż. Jan Zienkiewicz – firma produkująca instalacje biopaliwowe: - Wyprodukowanie litra biopaliwa dla siebie jest co najmniej o 30gr. tańsze.

Ale zanim rolnicy stworzyli instalacje do biodiesela przeszli ciężką drogę. Wszystko przez długie i skomplikowane przepisy. Przebrnięcie przez nie trwało rok.

Przy wytwarzaniu biopaliw z rzepaku nic się nie marnuje. Produktem ubocznym jest makuch rzepakowy, który jest paliwem kotła centralnego ogrzewania. Ale równie dobrze może być używany jako komponent paszowy.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę