Komisja Europejska zaczyna weryfikować swój plan rozwoju produkcji biopaliw w Europie. Strategia zakłada zwiększenie do 2020 roku udziału zielonych paliw w rynku do 10%. Jednak eksperci wyrażają coraz więcej wątpliwości związanych z ich produkcją.
Doświadczenia innych krajów, Stanów Zjednoczonych, czy Brazylii, pokazały, że produkcja biopaliw może być niszcząca dla środowiska naturalnego i wpływać na wzrost cen towarów rolnych. Rolnicy zachęcani zyskami przeznaczają coraz większą powierzchnię upraw pod plantacje roślin kontraktowanych przez fabryki bioetanolu.
Wycinane są lasy, a w dodatku produkcja etanolu nie prowadzi do redukcji gazów cieplarnianych. Królewskie Towarzystwo Naukowe przyznaje, że ekopaliwa mogą zabezpieczyć Wielką Brytanię przed niestabilnością na rynku naftowym, ale równocześnie przyczynić się do większych strat w środowisku naturalnym.
Unia powinna promować te biopaliwa, które wykazują najniższe emisje związków węgla- oceniają naukowcy. Brukselscy urzędnicy poważnie podeszli do ustaleń badaczy i zapowiedzieli projekt zmian w europejskiej strategii.