Minister Środowiska Marcin Korolec 26 kwietnia odwiedził zakład International Paper w Kwidzynie oraz okoliczne tereny, które są częścią projektu zakładającego stworzenie największej plantacji biomasy w Europie. Ministrowi towarzyszyli okoliczni rolnicy, przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele International Paper (IP) i Green Wood Resources (GWR). Jak udało się nam dowiedzieć okazją do wizyty szefa resortu środowiska był zorganizowany przez IP i GWR dzień otwarty na plantacji, służący poszerzaniu wiedzy i zachęcaniu właścicieli okolicznych gruntów do współpracy.
Minister Środowiska wyraził duże nadzieje związane z rozwojem plantacji energetycznych w Polsce. Zdaniem Korolca ta plantacja to doskonały przykład wdrażania w praktyce idei zielonej gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Stworzy ona nowe miejsca pracy jednocześnie zapewniając źródło biomasy do produkcji energii i dla przemysłu. W ocenie ministra takie łączenie dbałości o środowisko naturalne i jednoczesny rozwój gospodarczy jest nam dzisiaj bardzo potrzebne.
Zarządzany przez GWR Poland dla International Paper projekt polega na prowadzeniu plantacji szybko rosnących hybryd topoli. Umowa zakłada dzierżawienie gruntów od lokalnych rolników w celu produkcji biomasy w trzy - i czteroletnim systemie rotacyjnym.
Przewiduje się, że w związku z realizacją projektu, na Pomorzu może powstać ć nawet do 1000 nowych , zielonych miejsc pracy. Lokalna produkcja biomasy oraz upraw pod biomasę zapewnia także nowe lub alternatywne możliwo ś ci dochodu dla społeczności rolniczych w Polsce. Dla
przykładu, rolnik dzierżawiący swoją ziemi ę pod upraw ę topoli na biomas ę może oczekiwać zysku rzędu około 30 000 złotych za hektar w ciągu 16 lat (4 pełne cykle), za ś rolnik uprawiający topole samodzielnie może oczekiwać potencjalnego zysku rzędu około 45 000 złotych za hektar w ciągu 16 lat.
- Nasz najnowszy projekt polegający na stworzeniu największej plantacji biomasy w Europie umacnia nasz ą wiarygodność jako firmy dbającej o zrównoważony rozwój i troszczącej się o Polsk ę. Zintegrowany system dostaw biomasy pozwoli nam pod jąć kluczowe decyzje inwestycyjne, dzięki którym ograniczymy naszą zależność od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz bardziej odnawialnych rozwiązań energetycznych – mówi Eric Chartrain ,wiceprezes International Paper.
Zdaniem GWR Poland hybrydowa topola jest idealnym surowcem do produkcji paliwa dla instalacji kogeneracji (CHP). Jest to zrównoważony surowiec, który zapewnia realnie opłacalne paliwo, pomagając tym samym Polsce osiągnąć swój cel udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.