biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Biodiesel niekorzystny dla środowiska?

25 lutego 2012
FAMMU/FAPA informuje, że jedną z powszechnie przytaczanych zalet biopaliw są korzyści dla środowiska związane z redukcją emisji dwutlenku węgla. Tymczasem od ponad pół roku KE dysponuje wynikami analiz, które każą wątpić w redukcję emisji dwutlenku węgla przy stosowaniu biodiesla produkowanego z oleju palmowego, sojowego, czy nawet rzepakowego.
Unia jest liderem w produkcji biodiesla na świecie. Przemysł ten, zaczął się dynamicznie rozwijać po 2003 r. Początkowo Unia tylko zachęcała i rekomendowała zwiększanie produkcji i zużycia biopaliw, a wytyczane cele nie były obowiązkowe. To uległo zmianie wraz z wejściem w życie dyrektywy RED z 2008 r., wprowadzającej cel zużycia biopaliw w Unii w wysokości 10 proc. do 2020 r., osiągnięcie którego obwarowane jest sankcjami.
Dotychczas gros unijnej produkcji biopaliw stanowił biodiesel - ok. 80 proc. - produkowany przede wszystkim z oleju rzepakowego.
- Jak łatwo się domyślić, przedstawiciele przemysłu biopaliwowego, będą starali się za wszelką cenę zdyskredytować wyniki badań stawiających w wątpliwość korzystny wpływ biodiesla na środowisko.



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę