Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bio-nowości

18 czerwca 2010
Kukurydza tolerująca suszę, ziemniaki i fasola odporne na insekty czy sorgo wzbogacone o mikroelementy. To tylko kilka projektów z dziedziny biotechnologii, nad jakim pracują naukowcy na całym świecie. Zupełny science fiction to rośliny fluorescencyjne, które świecąc w nocy same mają sygnalizować czy brakuje im wody.     

Tymczasem wprowadzenie nowej rośliny ze zmienionym genetycznie dna wymaga nie tylko ogromnych pieniędzy, ale i wielu lat badań. Przykład kukurydza odporna na suszę, badania nad nią trwają już dwa lata.

Karel Ratchrt - Witklip Południowa Afryka „ Odporna na suszę byłaby dla Afryki dobra, dla Europy niekoniecznie, jak również odporna na Roundup. Ale pojawienie się kukurydzy odpornej na suszę byłoby bardzo pożądane”.

dr.David Keetch – AfricaBio „ Na globalną skalę pierwsze uprawy pojawią się w USA, bo ten kraj przoduje w biotechnologii. Jeśli będą dobre wyniki to do komercyjnych upraw trafi najwcześniej w 2016”.

Hitem przyszłości mają być rośliny o zmienionych, nie jednym, ale przynajmniej dwóch genach. Tak zwana wielocechowość, może oznaczać że na polach pojawią się uprawy równocześnie odporne na szkodniki, środki chemiczne czy niedostatek wody.

prof. Andrzej Anioł – Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin „Najłatwiej ludzie akceptują nowości w medycynie. Akceptują nawet duże ryzyko. Jeśli chodzi o produkcję leków. Bardziej jesteśmy konserwatywni jeśli chodzi o żywność, ale nie wszędzie. Tam gdzie widmo głodu wciąż jest realne, dylematy nad sposobem produkcji schodzą na dalszy plan”.

Wally Green – Crop and Plant Biotechnology Services „ Musimy pamiętać, że w Afryce dla wielu osób jedzenie jest nie tylko koniecznością, ale i luksusem. Kiedy nie ma dostępu do żywności sposób jej wytworzenia ma mniejsze znaczenie”.

Stosowanie rośliny ze zmienionym kodem genetycznym pozwala ograniczyć straty w plonach i ilość stosowanych środków ochrony roślin. Korzyści dla rolników muszą być wymierne, bo inaczej nikt nie kupowałby droższych nasion. Zmienione genetycznie rośliny uprawia już 14 milionów farmerów, w 25 krajach. Najważniejsze z nich to soja, kukurydza, bawełna i rzepak.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę