Ptak_Waw_CTR_2024

Biednie czy bogato

5 stycznia 2016
W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa omawiana była sprawa wzrostu cen środków produkcji, szczególnie nawozów sztucznych. W tej sprawie, grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości przygotowała projekt dezyderatu do Rządu.

Wprawdzie z powodu braku kworum tekst dezyderatu nie został przyjęty, ale przecież nie zmienia to faktu, że ceny niektórych nawozów wzrosły nawet o 40%.

Zdrożały maszyny i urządzenia oraz pasze. Jeżeli dotychczasowy trend nie zostanie odwrócony, można będzie mówić o znacznym spadku opłacalności produkcji rolnej. Tyle konkluzji po posiedzeniu komisji rolnictwa.

Jednak zdaniem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tak dobrej sytuacji ekonomicznej rolnicy nie mieli już od lat. Wpływ na to miał dobry urodzaj i znaczny wzrost cen podstawowych surowców rolnych.

IERiGŻ szacuje, że polskie gospodarstwa przyniosły dochód 25,5 miliarda złotych, a to 18,4 % więcej niż w ubiegłym roku. Dochody byłyby jeszcze większe, gdyby niektóre branże lepiej potrafiły wykorzystać koniunkturę. A już pełnym zaskoczeniem może być informacja Instytutu o tym, że mimo ciągłych informacji o kryzysie na rynku wieprzowiny swoje dochody poprawili również producenci trzody chlewnej.

Dlatego w najbliższym programie Tydzień spróbujemy spojrzeć na sytuację rynkową w jakiej znaleźli się nasi rolnicy. Kto tu ma rację. Politycy, którzy wsłuchują się w głosy rolników i starają się zaspokoić ich oczekiwania, czy naukowcy – ekonomiści, którzy od lat badają rynki surowców i produktów, a wnioski formułują jedynie na podstawie statystyk.

Goście:

- Andrzej Dycha - wiceminister rolnictwa
- Wojciech Mojzesowicz – poseł PiS
- dr Lech Goraj - IERiGŻ

1 czerwca mija termin wpłacenia składki członkowskiej do COPA – COGECA . Jeżeli pieniądze nie wpłyną do Brukseli – a jest to równowartość ok. 2 mln złotych - polskie związki i organizacje chłopskie zostaną wykluczone z tych międzynarodowych organizacji.

__________________________________________________________
    

Będzie skandal i wstyd. Dlatego w Sejmie, w trybie pilnym, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad poselskimi projektami ustaw:

- „o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych oraz o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.”

Są to projekty przygotowane przez PSL i PiS. Jednak z tych kilku propozycji obecnie najważniejszy jest projekt, który umożliwi coroczne przekazywanie pieniędzy z budżetu na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem polskich organizacji reprezentujących interesy rolników indywidualnych wobec UE.

Sprawa tylko pozornie jest prosta, gdyż do zasady finansowania organizacji rolniczych z budżetu zastrzeżenia zgłaszają te organizacje, które nie są finansowane. Ich przedstawiciele mówią o niesprawiedliwości i używają argumentu „wszyscy albo nikt”.

Jeszcze innym problemem są antagonizmy między polskimi organizacjami rolniczymi. Biura i etaty w Brukseli to przecież nie tylko prestiż ale i konkretne, wcale nie małe pieniądze. Czy dwa tygodnie jakie pozostały do zapłacenia składki wystarczą do rozwiązania wszystkich problemów?

Goście:
- Jerzy Chróścikowski – przewodniczący NSZZ RI Solidarność, senator PiS
- Władysław Serafin – prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych

Na program "Tydzień" zapraszamy w najbliższą niedzielę o 11.25. Oczywiście do TVP 1.

POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę