BNP Paribas przejęło od Rabobanku kontrolę nad Bankiem BGŻ. Wycena całego Banku BGŻ łącznie z Rabobank Polska, który został połączony z Bankiem BGŻ w czerwcu 2014 r., sięga 4,5 mld PLN (ok. 1,1 mld EUR).
W następstwie podpisanego 5 grudnia 2013 r. porozumienia, 23 września BNP Paribas sfinalizuje przejęcie od Rabobanku 41.763.109 akcji Banku BGŻ. Rabobank złożył zapis na sprzedaż akcji w ramach trwającego wezwania. Akcje te stanowią 74,39% kapitału Banku BGŻ. Po zakończeniu trwającego wezwania na akcje, BNP Paribas będzie posiadać pomiędzy 88,64% a 90% akcji Banku BGŻ, podczas gdy w rękach Rabobanku pozostanie prawie dziesięcioprocentowy pakiet akcji.
Transakcja zostaje sfinalizowana po otrzymaniu wszystkich wymaganych zezwoleń, w tym od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów prawa i regulacji, a także pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód, w tym banku centralnego Belgii (Belgijski Bank Narodowy) oraz KNF, planowane jest połączenie Banku BGŻ oraz BNP Paribas Banku Polska. BNP Paribas przewiduje, że najważniejsze warunki proponowanego połączenia, w tym proponowany parytet wymiany, zostaną opublikowane przez Bank BGŻ i BNP Paribas Bank Polska przed zamknięciem okresu składania zapisów w ramach wezwania.
- Witamy pracowników oraz klientów Banku BGŻ w Grupie BNP Paribas. Przejęcie Banku BGŻ jest kluczowym krokiem w realizacji strategii Grupy. Jak tylko fuzja Banku BGŻ z BNP Paribas Bank Polska zostanie zatwierdzona i sfinalizowana, nowy podmiot połączy w sobie siłę naszej międzynarodowej grupy bankowej, z doświadczeniem silnego polskiego banku, wyspecjalizowanego w sektorze rolno-spożywczym, z ogólnokrajową siecią dystrybucji i doświadczeniem w bankowości internetowej. Ta solidna podstawa, którą nadal chcemy umacniać, pozwoli nam znaleźć się w gronie najbardziej znaczących banków w Polsce. – mówi Jean-Laurent Bonnafé, Prezes BNP Paribas.
BNP Paribas jest doświadczonym bankiem, który od ponad 20 lat uczestniczy
w rozwoju polskiej gospodarki. Przejęcie banku Fortis umożliwiło Grupie znaczący rozwój zarówno w obszarze detalicznym, jak i korporacyjnym.
BNP Paribas Bank Polska oferuje szeroki zakres produktów i usług klientom detalicznym, małym i średnim firmom oraz korporacjom. Obejmuje on depozyty, kredyty, szeroki zakres produktów finansowych oraz wybrane rozwiązania z zakresu bankowości inwestycyjnej. Obecnie bank obsługuje ponad 400 tys. klientów, podczas gdy z usług Banku BGŻ korzysta ponad 1,2 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Bank BGŻ ma silną pozycję w sektorze rolno-spożywczym, specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz rozwoju lokalnej infrastruktury.
- Miło nam powitać w zespole naszych nowych polskich partnerów. Razem będziemy mogli jeszcze lepiej służyć naszym klientom - zarówno korporacyjnym, jak i detalicznym. Polscy klienci Banku BGŻ będą mieć teraz dostęp do międzynarodowej sieci BNP Paribas, korzystając jednocześnie z dotychczasowych doświadczeń Banku BGŻ w bankowości internetowej, którą chcemy dalej rozwijać. W momencie połączenia obu polskich banków, powstanie siódmy co do wielkości bank uniwersalny w kraju, z czteroprocentowym udziałem w rynku depozytów oraz jeszcze bardziej rozwiniętą siecią oddziałów, również w małych i średnich miastach. Bank będzie miał silną pozycję na rynku bankowości internetowej (BGŻOptima) oraz rozwinięte usługi personal finance dla klientów w całym kraju. Będzie również skupiać się na małych i średnich firmach oraz korporacjach,
w szczególności z rynku rolno-spożywczego – podsumowuje Stefaan Decraene, szef Międzynarodowej Bankowości Detalicznej BNP Paribas
9256082
1