Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

BGŻ też potwierdza: zły stan zbóż ozimych

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że z monitoringu cen zbóż Sparksa wynika, że na początku ubiegłego tygodnia za pszenicę paszową na południowym-wschodzie i wschodzie kraju w płacono przeciętnie 750-760 PLN/t, a w regionach zachodnich 760-780 PLN/t. Zboże to było jeszcze droższe na północy kraju, gdzie jego średnia cena wynosiła 780-800 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). W tym samym okresie ceny kukurydzy na południowym wschodzie Polski oscylowały w granicach 750-770 PLN/t, podczas gdy w centrum i regionach zachodnich wahały się w przedziale 770-800 PLN/t (ceny loco gospodarstwo).

Ponadto, według informacji przekazanych przez Sparksa, ceny pszenżyta paszowego na rynku krajowym w ubiegłym tygodniu wynosiły średnio 750-790 PLN/t, natomiast żyta paszowego 730-810 PLN/t. Eksperci Sparksa zaznaczają jednak, że podaż żyta na rynku krajowym jest w ich ocenie bardzo niska. Z kolei, ceny jęczmienia paszowego kształtowały się na poziomie 820-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Sparks oszacował, że w ubiegłym tygodniu przeciętne ceny pszenicy konsumpcyjnej w kraju kształtowały sie na poziomie 830-860 PLN/t (zależnie od regionu i jakości ziarna). Natomiast ceny żyta konsumpcyjnego wynosiły w analizowanym okresie 940-980 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
W ocenie Sparksa zarówno liczba ofert sprzedaży pszenicy, jak i żyta o parametrach konsumpcyjnych w kraju pozostaje bardzo niska, co sprzyja utrzymaniu się ich cen.
Ogólnie w ostatnich tygodniach z całego kraju napływają informacje o złym stanie zbóż ozimych, w szczególności pszenicy. Cały czas brak jest ostatecznych danych odnośnie wielkości strat, jednakże można już stwierdzić, że dawno w kraju nie było tak trudnej sytuacji. O skali problemu może świadczyć duży popyt na materiał siewny zbóż jarych oraz ogólnie dobrej jakości zbóż jarych, głównie pszenicy, który mógłby być wykorzystany do zasiewów.
Pojawiają się głosy, że w związku z koniecznością przesiania pszenicy ozimej, w kraju wzrośnie produkcja kukurydzy na ziarno. Jednak, w naszej ocenie możliwości uprawy tego zboża na gruntach po zbożach ozimych pozostają bardzo ograniczone. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej dostępności materiału siewnego, uwarunkowań glebowych i pogodowych, jak i płodozmianu.
Analizując wpływ złego przezimowania zbóż na kształtowanie się cen, warto zwrócić uwagę, że ceny ziarna w kraju kształtują się pod wpływem tendencji na rynku globalnym. W krótkim okresie trzech-czterech miesięcy nastroje na rynku wewnętrznym mogą oddziaływać się na kształtowanie ceny, jednak o poziomie cen zbóż po żniwach decydować będzie bilans popytu i podaży w na rynku 27 państw UE oraz na świecie, ewentualne zmiany regulacji po stronie największych eksporterów i importerów (np. wprowadzanie i ograniczeń w eksporcie w Rosji lub na Ukrainie), czy też nastroje na rynkach terminowych. Nie bez znaczenia będzie również kształtowanie się kursu złotego wobec euro, czy dolara amerykańskiego.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę