Jak przypomniał Bank Gospodarki Żywnościowej, 30 lipca 2014 roku Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rosselkhoznadzor) powiadomiła o wprowadzeniu od 1 sierpnia br. czasowego ograniczenia importu z Polski owoców i warzyw. Decyzję o wprowadzeniu ograniczeń handlowych rosyjska strona uzasadnia nieprzestrzeganiem przez polskich eksporterów rosyjskich przepisów fitosanitarnych.
Niemniej, zważywszy na uwarunkowania polityczne, decyzję tę można postrzegać jako reakcję Rosji na wprowadzenie unijnych sankcji. Ministerstwo Rolnictwa zaznacza że naruszenia o których poinformowała strona rosyjska, nie miały miejsca, a nieliczne przypadki zastrzeżeń były szczegółowo badane i wyjaśniane.
Wprowadzone embargo na import dotyczy następujących kategorii produktowych, wg kodów taryfy celnej:
- CN 0808 - Jabłka, gruszki i pigwy, świeże;
- CN 0809 - Morele, wiśnie, brzoskwinie, nektarynki, śliwki i owoce tarniny, świeże;
- CN 0704 - Kapusty, kalafiory, kalarepa, jarmuż i podobne jadalne kapusty, świeże lub schłodzone;
- CN 0709 - Pozostałe warzywa, świeże lub schłodzone, przy czym zakaz nie dotyczy grzybów.
Strona rosyjska powiadomiła również, że zakaz dotyczy także produktów pochodzenia polskiego przywożonych do Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem państw trzecich.
Rosja jest największym odbiorcą polskich owoców i warzyw. Z danych Eurostatu wynika, że w 2013 roku sprzedaż do Federacji Rosyjskiej stanowiła 43 proc. ogólnego wolumenu eksportu produktów ogrodnictwa, z czego największym udziałem charakteryzowały się jabłka. W 2013 roku na rynek ten trafiło blisko 680 tys. ton jabłek (56 proc. eksportu jabłek ogółem). Spośród kategorii objętych embargiem przez Rosję istotnym produktem dla polskich producentów jest również kapusta, której sprzedaż do Rosji to 50 proc. eksportu a także 6 proc. jej produkcji.
9224815
1