Poniżej prezentujemy wystąpienie posła Czesława Siekierskiego ( PSL) na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w sprawie walki z bezrobociem wśród młodzieży
Obecnie poziom bezrobocia obywateli UE, nieprzekraczających 25 roku życia wynosi już 23%, czyli ok. 5,5 mln osób. Niepewność jutra powoduje wśród młodych odsunięcie w czasie decyzji o założeniu rodziny i sprzyja rozwojowi niżu demograficznego. Co więcej, brak doświadczenia oraz wykształcenie młodych ludzi nie odpowiada wymaganiom współczesnego rynku pracy. Z tego względu potrzebne jest zreformowanie systemu oświaty i utworzenie systemu indywidualnego doradztwa zawodowego, dostępnego już na poziomie szkoły średniej, w oparciu o panujące potrzeby rynku pracy, a także przywrócenie wartości starym zawodom oraz rolnictwu. Należałoby umożliwić nawiązywanie kontaktów między szkołami, a zakładami pracy, poprzez wprowadzanie szkoleń i staży.
Brak ofert pracy skazuje młodych ludzi na wykluczenie społeczne. Wzrasta liczba osób przedwcześnie porzucających edukację. Obecnie ilość młodych nie uczących się i bez pracy, szacuje się na 14 mln. Szczególną uwagę należy tutaj poświęcić osobom o niskim wykształceniu, niepełnosprawnym oraz mniejszościom etnicznym, których szanse na zatrudnienie są jeszcze bardziej nikłe.
Duże znaczenie ma także rozwijanie i inwestowanie w międzynarodowe programy edukacyjne, takie jak Erasmus Plus, gdzie najwięcej funduszy będzie przeznaczanych na studia, praktyki międzynarodowe, szkolenia i wolontariat. Niezwykle istotne jest również utrzymanie na wysokim poziomie praktyk absolwenckich i staży oraz dbałość o ich efektywność, by mogły stanowić praktyczne przygotowanie do pracy na konkretnym stanowisku.