Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezpośrednie dopłaty do gruntów mniejszych niż 10 arów

27 stycznia 2008
Od 2008 roku rolnicy będą mogli otrzymać płatności do powierzchni gruntów rolnych mniejszych niż 10 arów (0,1 ha). Dotychczasowe zasady uniemożliwiały włączenie pól o tak małej powierzchni do płatności bezpośrednich.

Jak wyjaśnił rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Radosław Iwański, oznacza to, że od bieżącego roku płatnościami do gruntów zostaną objęte przydomowe ogródki, rowy o szerokości do 2 metrów przylegające do upraw, oczka wodne do 100 m2, znajdujące się na działkach rolnych lub przylegające do tych działek. Zmiany te wynikają z nowych przepisów Komisji Europejskiej.

Tak jak w roku ubiegłym rolnicy będą mogli grupować uprawy, do których przysługuje ten sam rodzaj płatności. Podstawową grupę stanowią uprawy kwalifikujące się do jednolitej płatności obszarowej (JPO), a więc praktycznie wszystkie grunty użytkowane przez rolnika. Do tych gruntów rolnik będzie mógł wliczyć przylegające do siebie powierzchnie mniejsze niż 0,1 ha, np. rowy czy oczka wodne.

Oddzielnie rolnicy będą deklarowali działki rolne z uprawami, do których przysługują dodatkowe dopłaty, np. powierzchnię uprawy roślin energetycznych, zbóż, tytoniu itp.

Ponadto, zgodnie z wytycznymi KE, od 2008 r. będą nowe wymagania dotyczące dobrej kultury rolnej, dotyczące rolników, którzy uprawiają zboża. Pszenica, żyto, owies i jęczmień mogą być uprawiane na tej samej powierzchni nie dłużej niż przez 3 lata.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę