Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezpłatne testy na HIV i HCV

5 września 2011
Darmowe i anonimowe testy wykrywające infekcję wirusami HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) będzie można wykonywać w Warszawie od poniedziałku 5. września do końca grudnia 2011 r. w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych Fundacji Edukacji Społecznej.
Fundacja realizuje badania we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w ramach Kampanii dla Zdrowia.
Aby wykonać testy i porozmawiać z profesjonalnym doradcą należy się zgłaszać do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Żelaznej 79 (pok. 3 i 22 na parterze), od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30-18.30 lub do punktu przy ul. Nowogrodzkiej 82 (wejście B, II piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-20.00. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent będzie przyjmowany pół godziny przed zamknięciem punktu.
"Zakażenia HIV i HCV mają podstępny przebieg, gdyż często przez wiele lat nie dają żadnych objawów, a jednocześnie wyniszczają organizm. Polska jest krajem o najwyższym w Europie odsetku osób nieświadomych swojego zakażania HIV i HCV. Czas to zmienić. Im szybciej człowiek dowie się o swoim zakażeniu, tym szybciej może zostać objęty fachową opieką medyczną" - mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynator kampanii i prezes Fundacji Edukacji Społecznej. Zapewnia też, że każdy kto będzie chciał wykonać testy zostanie przebadany.
Z szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że blisko 70 proc. (ok. 20 tys.) Polaków zakażonych wirusem HIV, który powoduje zespół nabytego niedoboru odporności AIDS, nie jest tego świadoma.
Z danych centrum wynika, że w naszym kraju 84 proc. zakażonych HIV i chorych na AIDS stanowią osoby w wieku produkcyjnym, 20-49 lat, przy czym aż 46 proc. nie ukończyło 29. roku życia.
Blisko 90 proc. zakażeń HIV ma związek z kontaktami seksualnymi. Obecnie w naszym kraju obserwuje się wzrost liczby zakażeń tym wirusem drogą kontaktów seksualnych (homo/heteroseksualnych), szczególnie w populacji osób w wieku 18-49 lat.
Wczesne wykrycie infekcji HIV jest bardzo ważne, bo dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii przeciwwirusowej długość życia osób zakażonych może być taka, jak osób bez infekcji.
Większym problemem epidemiologicznym w Polsce są zakażenia wirusem HCV. Dotyczą one bowiem ok. 730 tys. osób, z czego aż 90 proc. nie jest świadoma infekcji i stanowi źródło zakażenia dla innych.
Przewlekła infekcja HCV przeważnie rozwija się przez wiele lat bezobjawowo (podobnie jak zakażenie HIV). Nieleczona, po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach może doprowadzić do marskości i niewydolność wątroby lub do raka tego narządu. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest w Europie główną przyczyną transplantacji tego narządu.
Do zakażeń HCV dochodzi głównie przez kontakt z zainfekowaną krwią, a rzadziej z wydzielinami organizmu. Najczęściej zakażamy się w placówkach służby zdrowia, w trakcie zabiegów medycznych, jak zastrzyki czy pobieranie krwi, ale na infekcję jesteśmy też narażeni podczas zabiegów stomatologicznych, kolczykowania, tatuowania, u fryzjera, manikiurzystki, a nawet stosując maszynkę do golenia czy szczoteczkę do zębów osoby zakażonej. Stosunkowo małe jest ryzyko infekcji drogą seksualną lub przeniesienia wirusa z matki na noworodka.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę