Polski Związek Pszczelarski wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bełchatowie rusza z kampanią informacyjną "Bezpieczny oprysk". Objęta ona została honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zatrucia pszczół środkami ochrony roślin.
Akcja zainaugurowana zostanie w środę w południe w budynku Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Na uroczystej konferencji zjawić się mają: naczelnik Wydziały Obrotu Środkami Ochrony Roślin z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marcina Bieliński-Biliński, wiceprezydent Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego, Czesław Korpysa, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Bełchatowie, Jan Polak oraz władze powiatu.
- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zatrucia pszczół środkami ochrony roślin - mówi Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski. - Niestety wielu rolników nie przestrzega terminów i pór dnia, kiedy dopuszczone są opryski. Skutkuje to osłabieniem rodzin pszczelich, a często również ich wymieraniem i dlatego zasadne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie.
Według badań 1/3 produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez ludzi zależna jest od zapylania przez owady. W naszej strefie klimatycznej blisko 90 procent roślin zapylanych jest przez owady. Według danych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa Oddział Pszczelnictwa w Puławach, każdego roku w Polsce na skutek niewłaściwego stosowania środków chemicznych podczas oprysków zatruwanych jest od 50.000 do 200.000 rodzin pszczelich. Dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły plony zwiększają się nawet o 50 procent. Jeśli chodzi o rośliny polowe rosnące w naszym kraju, to około 50 gatunków korzysta z zapylania ich przez pszczoły, z roślin ogrodowych to około 140 gatunków, w tym 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw i ponad 60 gatunków uprawnych roślin leczniczych. Wśród drzew i krzewów ozdobnych oraz kwiatów zapylenia wymaga 50 gatunków drzew, 90 gatunków krzewów ozdobnych i ponad 120 gatunków kwiatów.
Plakaty informujące o akcji trafią do wszystkich gmin z terenu powiatu i jednostek samorządu, sołtysów i innych instytucji.