Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezpieczny oprysk: Ratujmy pszczoły!

5 stycznia 2016
Polski Związek Pszczelarski wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bełchatowie rusza z kampanią informacyjną "Bezpieczny oprysk". Objęta ona została honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zatrucia pszczół środkami ochrony roślin.

Akcja zainaugurowana zostanie w środę w południe w budynku Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Na uroczystej konferencji zjawić się mają: naczelnik Wydziały Obrotu Środkami Ochrony Roślin z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marcina Bieliński-Biliński, wiceprezydent Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego, Czesław Korpysa, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Bełchatowie, Jan Polak oraz władze powiatu.

- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem zatrucia pszczół środkami ochrony roślin - mówi Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski. - Niestety wielu rolników nie przestrzega terminów i pór dnia, kiedy dopuszczone są opryski. Skutkuje to osłabieniem rodzin pszczelich, a często również ich wymieraniem i dlatego zasadne jest edukowanie społeczeństwa w tym zakresie.

Według badań 1/3 produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez ludzi zależna jest od zapylania przez owady. W naszej strefie klimatycznej blisko 90 procent roślin zapylanych jest przez owady. Według danych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa Oddział Pszczelnictwa w Puławach, każdego roku w Polsce na skutek niewłaściwego stosowania środków chemicznych podczas oprysków zatruwanych jest od 50.000 do 200.000 rodzin pszczelich. Dzięki zapylaniu roślin przez pszczoły plony zwiększają się nawet o 50 procent. Jeśli chodzi o rośliny polowe rosnące w naszym kraju, to około 50 gatunków korzysta z zapylania ich przez pszczoły, z roślin ogrodowych to około 140 gatunków, w tym 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw i ponad 60 gatunków uprawnych roślin leczniczych. Wśród drzew i krzewów ozdobnych oraz kwiatów zapylenia wymaga 50 gatunków drzew, 90 gatunków krzewów ozdobnych i ponad 120 gatunków kwiatów.

Plakaty informujące o akcji trafią do wszystkich gmin z terenu powiatu i jednostek samorządu, sołtysów i innych instytucji.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę