Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezpieczne mieszkanie dla alergika

9 czerwca 2015
Dolegliwości spowodowane alergią mogą mieć źródło w domowych czterech ścianach. Wykańczając wnętrza mieszkań i domów warto rozejrzeć się za materiałami, które są nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale także bezpieczne dla zdrowia. Szczególną uwagę powinni na to zwracać alergicy, których uczulać mogą związki zawarte w materiałach budowlanych m. in. chlor, amoniak, benzen, węglowodory oraz różne substancje chemiczne, wydzielające szkodliwe pyły i opary.

Ponad 40%[1] Polaków cierpi na alergię. Szczególnie podatne są na nią dzieci – ponad 70% przedszkolaków musi zmagać się z reakcjami uczuleniowymi. W materiałach wykorzystywanych podczas remontów mogą znajdować się niekorzystne lub wręcz szkodliwe dla ludzkiego organizmu związki. Istnieje jednak możliwość stworzenia mieszkania, w którym ilość takich substancji jest ograniczona do minimum - przy wykorzystaniu bezpiecznych dla zdrowia farb, klejów, mas czy fug. Postęp technologiczny pozwala na tworzenie coraz bardziej nowoczesnych materiałów budowlanych. Na rynku pojawiają się produkty nowej generacji, zwane przez wielu ekologiczną chemią budowlaną. W sprzedaży są już dostępne farby przeznaczone dla alergików i dzieci, które nie zawierają substancji wywołujących uczulenie takich jak farba rozpuszczalnikowa lub amoniakowa. Alternatywą dla malowania pomieszczenia może być tapeta lub korek, który „oddycha” i jest odporny na pleśń i wilgoć.

Atesty są ważne

Warto także sprawdzić czy wybrany materiał posiada certyfikat jakości i atest hypoalergiczny, który  potwierdzi, że jest to produkt zaufany. Niestety, substancje uczulające są obecne nie tylko w materiałach wykorzystywanych w trakcie remontów, prac dekoracyjnych i wykończeniowych, ale także w elementach stolarki i wyposażenia – oknach, drzwiach czy panelach podłogowych. Dlatego powinniśmy zwrócić na to uwagę przy zakupie zwłaszcza nowego mieszkania. Warto zapytać dewelopera o jakość użytej przez niego chemii budowlanej i posiadanych certyfikatów. Materiały przyjazne alergikom powinny posiadać np. europejski certyfikat Ecolabel oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Natomiast, jeśli chcemy mieć pewność, że całe osiedle jest zaprojektowane i wykonane według najwyższych standardów jakości i będzie bezpieczne dla zdrowia powinniśmy poszukać takich budynków, które posiadają certyfikat środowiskowy, np. BREEAM. To nowość na polskim rynku. Pierwsze takie osiedle powstaje właśnie w Warszawie. Cały kompleks będzie spełniał ściśle określone kryteria, gwarantujące wysoką jakość wykonania, a dodatkowo będzie istniała możliwość skorzystania z programu wykończeniowego ze specjalnymi antyalergicznymi materiałami. Warto pamiętać, że nawet jeśli w tej chwili nie mamy problemów np. z alergią, nie oznacza, że nie pojawią się one za kilka lat. W dobie zanieczyszczonego powietrza i żywności zdrowy dom jest nie do przecenienia.
***


[1] Według danych z raportu z konferencji „Alergia - współczesna epidemia”, która odbyła się z okazji Światowego Tygodnia Alergii w 2013 roku. 

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę