Unia Europejska zaostrza od niedzieli reguły bezpieczeństwa żywności. Wchodzi w życie pakiet ustaw nakładający większą odpowiedzialność na wszystkich mających do czynienia z żywnością.
Celem tych działań jest uproszczenie, poprawa i konsolidacja europejskich reguł higieny w żywieniu ludzi i zwierząt. Nowe przepisy obarczają wszystkich działających w sektorze żywnościowym odpowiedzialnością za przestrzeganie norm bezpieczeństwa. Już teraz odpowiadają oni za jakość produktów trafiających na talerze w krajach UE. Dotychczasowe przepisy ustalały tylko główne zasady, bez wchodzenia w szczegóły. Branża rolno-spożywcza musi stworzyć system kontroli jakości, zwłaszcza wykrywać miejsca w procesie produkcji, w których może dojść do skażenia, i zrobić wszystko, aby temu zapobiec. Producent tacek z tartą marchewką np. musi dopilnować, aby woda, w której są one myte, była regularnie zmieniana, a maszyny regularnie czyszczone.
Zostaną zaostrzone kontrole krajowe. Kraje Unii będą przedstawiać komisji roczne plany, które następnie zostaną zharmonizowane dla ustalenia częstotliwości kontroli. Kraje Unii muszą ustalić sankcje za naruszanie tych reguł i udzielić gwarancji zgodności z normami europejskimi produktów importowanych spoza Unii. Wszystkie podmioty związane z sektorem żywnościowym muszą się zarejestrować.