Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezkonkurencyjni w produkcji salami

8 sierpnia 2013
Spółdzielnia Mleczarska Spomlek połączyła się ze Okręgową Spółdzielnią Mleczarską  Chojnice. Nowy zakład koncentruje się na wytwarzaniu sera salami, którego Spomlek jest największym polskim producentem.

SM Spomlek od początku deklarowała, że za decyzją o przyłączeniu stoi potrzeba znacznego zwiększenia mocy produkcyjnych żółtych serów. Radzyńska spółdzielnia jest znana szerokiej rzeszy konsumentów głównie dzięki marce Radamer (Serenada) oraz serom długodojrzewającym Bursztyn, Szafir i Rubin.

Połączenie z OSM Chojnice pozwoli Spomlekowi na osiągnięcie pozycji lidera na rynku sera salami. Jednak, aby w pełni zaspokoić popyt zgłaszany przez odbiorców Spomleku, mleczarnię czeka jeszcze wiele pracy. Niezbędne będą inwestycje, a także wdrożenie obowiązujących w pozostałych zakładach reżimów jakościowych.

– Niezwłocznie po podjęciu decyzji o połączeniu rozpoczęliśmy modernizację linii produkcyjnych w Chojnicach. Efekty podjętych działań są już widoczne: nie tylko poprawiliśmy efektywność procesów produkcyjnych, ale także jakość sera.  W planach mamy rozbudowę mocy produkcyjnych. Liczymy, że uda nam się pozyskać na ten cel dotacje unijne.  Złożony przez nas wniosek został już pozytywnie oceniony i znajduje się na liście oczekujących. Jednocześnie pracujemy nad procesami produkcyjnymi, między innymi nad implementacją systemu BRC. – Obserwujemy wzrost zainteresowania naszą ofertą ze strony dostawców, którzy wcześniej nie współpracowali z Chojnicami. Chcemy też wspierać rozwój tutejszych członków spółdzielni. Dlatego efektem prac modernizacyjnych jest równoczesny wzrost możliwości przerobu surowca, którego systematycznie będzie przybywać – mówi  Damian Kożuch, dyrektor Oddziału Chojnice, a wcześniej prezes OSM - Jako samodzielna, niewielka spółdzielnia mieliśmy ograniczone możliwości finansowe. Skutek tego był taki, że najwięksi producenci mleka w regionie byli poza naszym zasięgiem. Teraz sytuacja się zmieniła, Spomlek znany jest w Polsce z atrakcyjnych stawek i bogatej oferty dodatkowej. Jego wielkość budzi także większe zaufanie. Już teraz, jeszcze przed formalnym połączeniem, zaobserwowaliśmy znaczną zmianę nastawienia ze strony dostawców dotąd współpracujących z innymi podmiotami .
Chojnicka mleczarnia w ciągu kilku ostatnich miesięcy zmieniła swój profil produkcyjny. Zrezygnowano m.in. z wytwarzania galanterii, która stanowiła nieznaczną część asortymentu. Zakład produkuje teraz niemal wyłącznie ser salami oraz masło. Sery są już dostępne w całej Polsce pod markami Spomleku. Na potrzeby lokalnego rynku nadal powstawać będzie Nasz Salami oraz Masło Ekstra.
Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego. W 2012 r. wyprodukowała  blisko 17 000 ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego. Ponad 1/4 wyprodukowanych przez Spomlek serów znajduje odbiorców poza granicami Polski. Szczególnie silną pozycją Spółdzielnia cieszy się na rynku rosyjskim, dokąd eksportuje ponad 20 proc. produkcji. Firma jest jednocześnie jednym z filarów eksportu polskiego mleczarstwa do Rosji.
Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długodojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka),  masło. Są one wytwarzane w czterech lokalizacjach: w głównym zakładzie produkcyjnym w Radzyniu Podlaskim oraz w oddziałach w Parczewie, Chojnicach i Młynarach (okolice Elbląga).
SM Spomlek to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Polesia. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których ponad 1200 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 500 to pracownicy spółdzielni. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. Rocznie przerabia ponad 220 mln litrów mleka krowiego.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę