Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezbronne jodły

26 września 2003

Tak jest co roku, więc i tym razem - już za kilka tygodni - nie będzie inaczej. W lasach pojawiają się zorganizowane grupy ludzi. Z nielegalnego procederu pozyskiwania jodłowych gałęzi stworzyli oni prawdziwy biznes – twierdzi Stanisław Widz z Nadleśnictwa w Myślenicach. Leśne ostępy penetrują wyspecjalizowane grupy jodłowych biznesmenów.

Na masową, wręcz przemysłową skalę wycinają oni gałęzie jodły nadające się do przygotowania z nich nagrobnych stroików lub wieńców. Gałęzie, niekiedy nawet gotowe wyroby przejmują potem pośrednicy. Ci natomiast odpowiedzialni są za przetransportowanie ich na Śląsk lub do Krakowa. Na końcu tego łańcucha znajdują się handlarze oferujący je osobom chcącym ozdobić groby.

Leśnicy z oburzeniem mówią o obserwowanych metodach ścinania gałęzi. Rzadko bowiem dzieje się tak, że z dorodnej jodły znika tylko kilka z nich. Najczęściej łupem złodziei padają wszystkie, do których tylko uda się im dotrzeć. Zapraszam w listopadzie na wycieczkę do lasu. Wtedy będę mógł pokazać np. kilkunastometrowe jodły, które - poza dwumetrowym wierzchołkiem - będą ogołocone z gałęzi – zapowiada Stanisław Widz.

Tak okaleczone drzewa z reguły są skazane na zagładę. Nim więc uschną z konieczności planowane są do wycinki. Los jodeł, z których obcięto nawet tylko np. kilkanaście gałęzi (pozostawiając jednak większość z nich), również bywa problematyczny. To tak jakby człowieka pozbawić jednego płuca – argumentują leśnicy.

Leśnicy nie potrafią oszacować ponoszonych strat ani też potencjalnych zysków leśnych złodziei. Między innymi również dlatego, że zjawisko to swym zasięgiem obejmuje nie tylko teren lasów będących własnością państwa. - Nie jest tajemnicą, że grasują oni także w lasach prywatnych, a takich w okolicach Myślenic jest bardzo dużo - usłyszeliśmy. Przedstawiciele służb leśnych, choć nie dysponują statystykami strat, są przekonani, że zjawisko to nasila się z roku na rok.

Wiele wskazuje na to, że wycinka gałęzi jodłowych dla wielu osób stała się dobrym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu. Ten zaś, ponownie kosztem lasu, można powtórnie powiększyć, dostarczając na place targowe wielkich miasta żywe choinki. W zasadzie nie interweniujemy, gdy ktoś pójdzie do lasu i zetnie tylko kilka gałęzi. To nie jest jeszcze problem. Jednak gdy nie są to jednostkowe przypadki, lecz działalność zorganizowana na skalę przemysłową, wszystko zaczyna wyglądać inaczej. Oczywiście - próbujemy przeciwdziałać – argumentuje Stanisław Widz.

Niestety, nie sposób zabezpieczyć całego lasu. Nie oznacza to jednak, że służby leśne dają za wygraną. W lesie niebawem pojawi się więcej niż zazwyczaj patroli.

Zwrócimy się też do policji z prośbą o pomoc – stwierdzono. Znaczenie pomocy z jej strony trudno jest przecenić. Bywa ona cenna przede wszystkim dlatego, że cięte w lasach gałęzie pośrednicy muszą przewieść do Krakowa lub śląskich miast. Wzmożona obecność Policji na okolicznych drogach może to im utrudnić.

Lasy będące w zarządzie Nadleśnictwa Myślenice dobrze zniosły upalne lato. Obecnie - w jego konsekwencji - jest zagrożona tylko niewielka część tutejszego drzewostanu. W niektórych miejscach pojawił kornik drukarz. Nie można jednak mówić o klęsce – tłumaczy Stanisław Widz. W dobrej kondycji jest także zamieszkująca je zwierzyna. Dla niej nawet bardzo upalne lato - inaczej niż np. sucha i mroźna zima - nie jest problemem. Zawsze z łatwością znajdują pożywienie i wodę. Ze względu na różnorodność drzew myślenickie lasy są też, o wiele bardziej niż inne, odporne na pożary. W tym roku nie było żadnego większego pożaru lasu – potwierdza Stanisław Widz.

W ten sposób, zresztą nie po raz pierwszy ani też ostatni, potwierdza się stara prawda, że największym zagrożeniem dla lasu jest... sam człowiek.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę