Bez prowadzenia ksiąg i rejestracji można posiadać na własne potrzeby dwie świnie - zakłada zaproponowana w środę przez Senat poprawka do ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Jak podkreślił wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk, jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej.
Przyjęta w połowie kwietnia przez Sejm ustawa zakłada uporządkowanie systemu prawnego w zakresie prowadzenia ewidencji i ksiąg rejestracji zwierząt gospodarskich.
Senatorowie uzasadnili, że w Polsce rolnicy zwykle kupują na własne potrzeby "parkę" świń, a nie jedną sztukę. To wynika z polskiej tradycji, że zwierzęta te są ubijane zwykle dwa razy do roku - na święta - argumentowali.
Wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk reprezentujący stronę rządową wyjaśnił, że rząd nie może poprzeć takiej poprawki, narusza ona bowiem unijne rozporządzenie, w którym wyraźnie określono, że może to dotyczyć tylko jednej świni. Dodał, że za nieprzestrzeganie unijnego prawa na Polskę może być nałożona kara finansowa.
Przewodniczący senackiej komisji rolnictwa Jerzy Pieniążek poinformował, że komisja zaproponowała taką poprawkę, gdyż ma nadzieję na zmianę unijnego przepisu. Inne kraje "nowej" Unii są także niezadowolone z tej regulacji i zamierzają zwrócić się do KE o zmianę rozporządzenia.
Głosowanie nad poprawkami odbędzie się w czwartek.
Nowelizacja ustawy ma na celu dostosowanie przepisów obecnie obowiązującej ustawy w tym zakresie do prawa wspólnotowego.
Zakłada ona m.in., że posiadacze owiec i kóz zobowiązani będą do oznakowania tych zwierząt i zgłoszenia tego faktu w ciągu 30 dni od urodzenia zwierzęcia oraz do prowadzenia ksiąg rejestracji tych gatunków w swoim gospodarstwie.
Ustawa zobowiązuje Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do wydawania nieodpłatnie do 31 grudnia 2005 roku posiadaczom bydła, owiec, kóz i świń ksiąg rejestracji.
Nowelizacja wyłącza z obowiązku oznakowania i prowadzenia ksiąg, oprócz posiadacza jednej sztuki trzody chlewnej, także posiadacza jednej owcy i kozy. Dotychczas na własne potrzeby bez rejestracji można było mieć trzy sztuki tych zwierząt.
Przepisy wprowadzone do ustawy regulują ponadto postępowanie z kolczykami i duplikatami kolczyków zwierząt, które zostały ubite lub padły. Ustawa wskazuje, kto jest odpowiedzialny za zniszczenie takich kolczyków, aby ponownie nie mogły być wykorzystywane. Ponowne wykorzystanie raz użytych do oznakowania zwierzęcia kolczyków zakłócałoby proces rejestracji i identyfikacji zwierząt.