Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bez porozumienia rządu z firmami ws. skupu trzody ze strefy buforowej

5 stycznia 2016
Rząd nie porozumiał się z przedsiębiorcami ws. skupu trzody ze strefy buforowej wokół granicy białoruskiej, gdzie wykryto występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Minister rolnictwa nie wyklucza utylizacji przerośniętych tuczników.

Szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował w środę w Sejmie, że rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zakup wieprzowiny ze strefy wyniesie od 1,5 do 2 zł za kilogram. Dostaliby ją ci, którzy kupili mięso w strefie buforowej po 18 lutego, kiedy to poinformowano o wykryciu wirusa ASF w Polsce. Ostatecznie wielkość dopłaty musi jeszcze potwierdzić Komisja Europejska.
Według relacji Kalemby przedsiębiorcy nie zdecydowali się mimo tego na zakup wieprzowiny ze strefy. Jego zdaniem może to wynikać z tego, że mięso z niej jest stygmatyzowane, specjalnie oznaczone i firmy boją się go kupować i przetwarzać, mimo że jest ono zdrowe.
Przedsiębiorcy obawiają się też utraty świadectw eksportowych, dlatego nie chcą uczestniczyć w przetwarzaniu mięsa na potrzeby zwiększania rezerw Agencji Rezerw Materiałowych.
Decyzja w tej sprawie zapadła 28 lutego i od tego czasu nie udało się znaleźć firm, które podjęły się skupu i przetworzenia mięsa ze strefy.
Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan mówił podczas posiedzenia komisji rolnictwa, że Agencja Rezerw Materiałowych wystosowała 400 zaproszeń do składania ofert w związku z decyzją o uzupełnieniu rezerw mięsa wieprzowego, ale zainteresowanie zakupem ze strefy buforowej było znikome, a nawet - jak to ujął - żadne.
W związku z taką sytuacją Kalemba powiedział, że trzeba rozważyć utylizację przerośniętych sztuk tuczników wieprzowych ze strefy. Zapowiedział też, że będzie chciał się spotkać z premierem Donaldem Tuskiem, by znaleźć wyjście z tej sytuacji.
"Od wtorku rozważamy sprawę utylizacji najbardziej przerośniętych sztuk, będziemy się starali, żeby tego mechanizmu nie stosować, ale jak będzie zagrożenie, nie mamy wtedy innego wyjścia" - mówił minister.
Zaznaczył, że nie ma problemu z finansami, jeśli chodzi o skup mięsa wieprzowego ze strefy buforowej. Nie chciał zdradzić kwoty, jednak podkreślił, że uzgodnił rezerwę na ten cel z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Minister podał, że UE przeznaczy na rekompensaty dla naszych rolników 28 mln euro.
Poinformował, że do Komisji Europejskiej przesłana zostanie propozycja, by rekompensata z tytułu utylizacji wynosiła dla rolnika ok. 5 zł za kilogram mięsa. "To jest nasza propozycja" - zaznaczył.
Kalemba poinformował też, że rozmawiał z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem na temat ewentualnego wykorzystania mięsa ze strefy buforowej w żywieniu żołnierzy. Zaznaczył, że rozmawia też z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, by mięso to mogło służyć najbiedniejszym.
Główny lekarz weterynarii Janusz Związek poinformował, że na Litwie, gdzie wcześniej niż w Polsce wykryto wirusa ASF dokonano utylizacji trzody chlewnej.
Po wykryciu w lutym w Polsce dwóch przypadków ASF u dzików, służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, na terenie której zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. Jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę