Skuteczne zwalczanie chwastów w burakach cukrowych jest trudne. Wymaga znajomości stanu i stopnia zachwaszczenia plantacji ,umiejętności oceny kondycji rośliny uprawnej, analizy pogody i ciągłej lustracji każdego z pól. Wszystko w kierunku precyzyjnego dostosowania preparatów, ich dawek oraz terminu zabiegów .
Po ponad 20-stu latach stosowania metod dawek dzielonych i dużym doświadczeniu plantatorów w tym zakresie wydawać się może, iż nie powinno być problemów z ochroną herbicydową buraków . Niestety warunki pogodowe: opady, przymrozki, wiatr, duże wahania temperatury, często krzyżują nam szyki i stanowią wyzwanie dotyczące decyzji jak prawidłowo wykonać zabieg . Jest o wiele łatwiej, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą, dobrym sprzętem(opryskiwacz) czy atutem w postaci wysokiej klasy herbicydu – skutecznym, łatwym w stosowaniu i bezpiecznym.
W 2012 r. na rynek został wprowadzony nowy preparat firmy Bayer CropScience -
Betanal® maxxPro® 209 OD, oparty na innowacyjnej metodzie zwiększenia skuteczności substancji czynnych poprzez zastosowanie unikalnej technologii aktywacji. W efekcie dobrze znane substancje : fenmedifam , desmedifam i etofumesat w obecności niewielkiej ilości aktywatora i na bazie aktywniejszej formulacji olejowej stały się skuteczniejsze w zwalczaniu wielu gatunków chwastów w tym tych uciążliwych. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że preparat doskonale rozpuszcza się w wodzie, ciecz robocza lepiej pokrywa i silniej przylega do blaszek liściowych chwastów, jest odporniejsza na zmywanie, wolniej odparowuje, a substancje czynne łatwiej i szybciej wnikają do blaszek liściowych chwastów. Skuteczność nowego preparatu jest lepsza. Lepiej działają też preparaty stosowane w mieszankach z Betanalem maxxPro, co pozwala zmniejszyć o 20 – 30 % ich dawki a tym samym obniżyć koszt ochrony.
Betanal maxxPro zarejestrowany jest w dawce 1,25 – 1,5 l/ha, w trzech zabiegach nalistnych . Produkt najlepiej stosować w fazie liścieni chwastów, bez względu na fazę rozwojową buraków. W optymalnym terminie (liścienie chwastów) dawką podstawową i wystarczającą jest 1,25 l/ha.
Przed zabiegiem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:
1. Temperatura i nasłonecznienie w ciągu dnia
- nie należy opryskiwać roślin buraka cukrowego w temperaturze powyżej 20? C i w czasie silnego nasłonecznienia; ważne jest również by takie warunki utrzymały się przez pewien czas po zabiegu; w praktyce rolniczej gdy jest upalnie i słonecznie zabiegi lepiej wykonywać pod wieczór, tak by rośliny buraka miały czas na rozkład substancji czynnych .
2. Warunki pogodowe :
- gwałtowne zmiany pogody z długiego okresu chłodów do upałów lub odwrotnie
- duże różnice temperatur miedzy dniem a nocą ( bardzo zimne noce i upalne dni)
- dłuższe okresy opadów lub ulewne deszcze
- przymrozki 1-2 doby przed zabiegiem lub spodziewane 1-2 doby po zabiegu są niezwykle stresogenne dla roślin i mocno zwiększają ryzyko uszkodzeń; zaistnienie powyższych sytuacji powinno skutkować opóźnieniem zabiegów o 1-2 dni.
3. Nie należy również opryskiwać plantacji porażonych przez choroby ( zgorzele korzeni) czy szkodniki oraz rośliny buraka cukrowego będące w stresie fizjologicznym np. z powodu problemów glebowych , złego nawożenia czy uszkodzeń wskutek burz pisakowych.
Gdy mamy do czynienia z warunkami stresowymi warto zwrócić uwagę i zastosować się do poniższych zaleceń , oto kilka rad :
-unikanie stosowania adjuwantów i wspomagaczy olejowych , gdyby jednak taka konieczność wystąpiła dawka powinna wynosić max 30% pełnej dawki;
- bezwzględnie należy unikać dodawania wszelkich nawozów
- obniżenie dawki herbicydu podstawowego i partnerów w mieszaninach zbiornikowych lub jej podział
Jeśli obniżone dawki np. Betanalu maxxPro do 1-1,1 l/ha wydawałyby się nam za niskie, świetnym i sprawdzonym sposobem jest podzielenie pełnej dawki na dwa opryski i wy konanie ich w odstępie 2-3 dniowym . Metoda ta doskonale zdaje egzamin również w sytuacjach, gdy trzeba użyć wyższych dawek na przerośnięte chwasty ale nie pozwala na to faza rozwojowa buraków cukrowych. Trzeba tylko pamiętać by drugi oprysk wykonać nie wcześniej niż 24 godziny po pierwszym i nie później niż 3 dni , ponieważ chwasty z widocznymi już objawami nekroz nie będą pobierać herbicydów.
Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to należy zwrócić szczególną uwagę na mycie sprzętu po wcześniejszych zabiegach herbicydowych, zwłaszcza z użyciem sulfonylomoczników. Czynność tę trzeba wykonać bezwzględnie tuż po zakończeniu zabiegów, i z użyciem środków wspomagających. Opryskiwacz należy myć starannie i nie wolno zapominać o przeczyszczeniu filtrów głównych, filterków i dysz.
Opisane powyżej zagadnienia służą do wskazania plantatorom jak w praktyce należy postępować w stosowaniu herbicydów buraczanych . Nabiera to szczególnie ważnego znaczenia w odniesieniu do zbliżającego się sezonu . Betanal maxxPro 209 OD to czołowy herbicyd na rynku polskim, swoją pozycję zawdzięcza niezwykłej skuteczności chwastobójczej i powszechnemu stosowaniu w wielu programach ochrony herbicydowej buraka cukrowego.
8839004
1