FAMMU/FAPA podała, że według belgijskiej organizacji rolnej - ABS, belgijski sektor wieprzowiny znajduje się od 5 lat w kryzysie, który z roku na rok się pogłębia. Stosunkowo nowe na rynku gospodarstwa produkcyjne, które poniosły znaczne inwestycje, w celu spełnienia wymogów z zakresu ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, nie są w stanie spłacać zaciągniętych kredytów.
Wśród przyczyn słabej kondycji sektora wieprzowiny wymienia się zwykle wysokie ceny pasz, jednak dynamika wzrostu cen mięsa nie rekompensuje rosnących kosztów produkcji. Zdaniem ABS, za kryzys odpowiedzialny jest głównie przemysł przetwórstwa mięsnego i handlowcy, którzy w coraz większym stopniu nadużywają swojej pozycji w procesie kształtowania się cen.
Pomimo długoterminowych prognoz spadku produkcji trzody chlewnej oraz wzrostu eksportu poza UE, ceny wieprzowiny nie rosną w zadowalającym stopniu. Handlowcy coraz częściej obniżają ceny mięsa, aby zachęcić konsumentów do kupna. W bitwie o klienta przegrywają jednak producenci wieprzowiny, którzy za swój produkt nie otrzymują godziwej zapłaty.